btbilgi

Kimse aşı olmaya güle oynaya gitmez. Hele çocuklar için iğne olmak demek kaçınılmaz bir acı kaynağı anlamına gelir. Peki ya ‘iğne’ dediğimiz şeyin, daha doğru şırınga denilen nesnenin doğası tamamen değişseydi ne olurdu? Mesela hiç can yakmasa nasıl olur? İlerleyen teknoloji saysinde süper hızlı enjeksiyon yapan otoşırıngalar mevcut. Ayrıca biliminsanları ilaçları şırınga ile değil, spreylerle vücuda aktarmak için uğraşıyorlar. Bu yöndeki ilginç bir başka deneme ise deride çözünebilen mikroiğne.

ABD’deki Teksas Ünviersitesi’nde geliştirilen mikroiğne, geleneksel şırıngaların yerini alacak ve acıyı sıfırlayacak bir fikir. Bu teknikte iğne yine mevcut fakat o kadar ince ve kırılgan ki, deriye girdiğinde acı hissedilmiyor. Ayrıca öyle bir materyalden üretiliyor ki, deri içinde kırıldıktan sonra kendi kendine çözünebiliyor. Böylece vücuda zarar da vermiyor. Bu yöntem ile her ilaç enjekte edilemiyor belki, ama yine de umut verici bir gelişme denilebilir.

Araştırma ekibinin ‘ChemRxiv’ jurnalindeki bilimsel makalede anlattığı üzere, mikroiğne üç boyutlu bir yazıcı ile üretilmekte. Üretimde “fused deposition modeling” denilen özel bir teknik sayesinde imal edilen, biyoçözünebilir ve termoplastik özelliklere sahip yeni bir materyal kullanılmakta. Bu materyal ABD’nin tüm ilaç ve sağlık malzemelerinin onayını veren FDA (Food and Drug Administration) kurumu tarafından onaylanmış.

Üretilen mikroiğne uçları 1 mikrometre (metrenin milyonda biri) kalınlığa kadar küçülebiliyor, karşılaştırmak gerekirse insanlardaki kırmızı kan hücreleri 5 mikrometre büyüklüğünde. Ayrıca bu teknik ile 400-600 mikrometre kalınlığında ve çeşitli şekillerde iğne uçları da tasarlanabiliyor. Daha geniş iğne uçları da farklı molekül büyüklüklerine sahip sıvı ilaçların enjekte edilmesinde kullanılabilmekte.

Mikroiğnelerin bir diğer faydası da, enjeksiyon sonrasında luşan tıbbi atık miktarını azaltacak olması. Normal iğnelerde bir hastalık bulaşmasını engellemek için, her seferin kullanılan iğne ucu steril bir başkası ile değiştirilmek zorunda. Mikroiğne ürünleri bu durumu tamamen ortadan kaldırabilir. Ayrıca kullanımı da normal şırıngalardan farklı olmadığı için, herhangi bir uzmanlık da gerektirmemekte. Şu anda bu ürünlerin tek problemi üretiminin pahalıya gelmesi. Fakat araştırmalar devam edip de maliyetler düştüğü zaman dünya çapında kullanımı söz konusu olabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.