btbilgi

Mart ayı boyunca Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) çok ilginç bir galeri gezilebiliyor. Bu sanat galerisi çok ünlü ressamların çalışmalarından oluşmakta. Fakat galeriyi gezmek için belli bir adrese ya da bir müzeye gidemiyorsunuz. Çünkü bu sergi bir Otoban Galerisi (Highway Gallery). Dünya üzerindeki ilk örnek olduğu belirtilen sergi, Dubai ve Abu Dhabi arasındaki otoban boyunca sergilenmekte.

Serginin özelliği şu: Otoban boyunca 10 kilometre aralıklarla dev billboard’larda ünlü sanatçıların eserlerinin reprodüksiyonları yerleştirilmiş. Sürücüler otobanda giderken, seçili üç radyo istasyonundan birini seçip dinliyorlar. Araç yoldaki bu eserlerden birine yaklaşınca, radyodan otomatik şekilde o tablo ile ilgili bilgi verilmeye başlanıyor. Sürücüler böylece Otoban Galerisi boyunca yanından geçtikleri her tablo ile ilgili 30’ar saniyelik faydalı bilgiler edinebilyor.

Bilgi mesajında tablonun adı, ressamın ismi, kullanılan teknik, içerik ve tanım bilgileri verilmekte. Otoban Galerisi projesinde Vincent Van Gogh, Osman Hamdi Bey, Edouard Manet, Leonardo da Vinci, Piet Mondrian gibi sanatçıların çalışmaları yer almakta. Arada da dünyaca ünlü çeşitli heykellerin veya arkeolojik önemi bulunan eski eserlerin tanıtımları bulunuyor.

Sanatın günlük hayatı nasıl zenginleştirebileceği üzerine bir çalışma olan sergi, müzede bulunan tabloların örneklerini sürücülere sunuyor. Reprodüksiyonlar 9×6 metrelik billboard’lara yerleştirilmiş. Her billboard’da özel bir FM yayın cihazı bulunmakta. Eğer yaklaşmakta olan aracın radyosunda ‘Radio1’, Classic FM’ veya ‘Emarat FM’ ayarlı ise, tablo ile ilgili mesaj yayının üzerine geçip sürücüye aktarılmakta.

Otoban Galerisi, BAE’deki Louvre Abu Dhabi müzesi tarafından geliştirilmiş bir fikir. Bu proje BAE İnovasyon Ayı boyunca sergilenmekte olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.