btbilgi

Bosch Grubu Almanya, Fransa, ABD, Japonya, Çin, Brezilya ve Türkiye’deki sürücülerin otonom sürüş hakkındaki görüşlerini öğrenmek amacıyla bir anket çalışması yaptırmış. Türkiye’den de farklı sosyo-ekonomik gruplara mensup 520 sürücünün katıldığı anket, sürücüler arasında bu teknolojiye dair güçlü bir beklenti olduğunu ortaya koymakta. Türk sürücüler kendi kendine giden arabalar konusunda gayet hevesli denilebilir.

Türk sürücülerin yüzde 79’u otonom sürüş özelliklerinin otomobili daha çekici hale getirdiğini ve yaklaşık dörtte üçü ise yeni bir otomobil alma niyetlerini artırdığını belirtiyor. Bu oran, aynı anketin yapıldığı diğer ülkelerdeki sürücülerin verdiği oranlardan daha yüksek. Otonom sürüş özelliğini en az çekici bulanlar ise yüzde 44’lük oranla ABD’liler ve Almanlar.

Araştırma sonuçlarına göre sürücülerin otonom otomobillerin sahip olmasını en fazla istedikleri fonksiyon, yüzde 79 ile ‘otomobilin kendi kendini park etmesi’. Bunu, otonom otomobilin park yeri bulması ve aracın park yerinden otonom olarak çıkması izlemekte. Park konusu sürücüler için ciddi bir zaman ve para kaybına yol açıyor. Sürücülere ayrıca otonom otomobillerin gündelik hayatta kullanıcılara sağladığı faydaların ne olacağı da sorulmuş. Bu soruya verilen ilk üç cevap sırasıyla ‘’daha rahat sürüş’’, ‘’daha az stres’’ ve ‘’daha az kaza’’ şeklinde.

Ankette yer alan ‘’Aracınız sürüş işlemini sizin için yapıyorsa otomobildeki zamanınızı nasıl kullanmak istersiniz?’’ sorusuna, Türk sürücüler yüzde 67 oranla “Pencereden bakmak, manzaranın keyfini sürmek” cevabını vermiş. Bunun dışında katılımcılar, zamanlarını sırasıyla diğer yolcularla daha fazla etkileşime geçerek, otomobildeki diğer yolcularla konuşarak, internette gezinerek, diğer kişilerle telefonda konuşarak ve SMS yazarak geçirmek istediklerini dile getiriyor. Türk şoförlerin otonom sürüşte zamanlarını yüzde 43 oranla kitap, gazete ve dergi okuyarak geçirmek istedikleri de ortaya çıkmış durumda. Bunu elektronik posta okuma-yazma ile sosyal medya platformlarında vakit geçirme isteği izliyor.

Farklı durumlarda kullanıcıların otonom fonksiyon kullanımından bahsedilecek olursa; Türk sürücülerin yaklaşık yüzde 80’i, daha uzun sürüşler sırasında ve tatile giderken otonom modu kullanmak istiyor. Üçüncü sırada ise özellikle yoğun İstanbul trafiği göz önünde bulundurulunca ‘’otobanda/otoyolda kullanım’’ isteğinin yer alması pek şaşırtıcı değil. Bu kullanımların dışında Türk sürücüler otonom otomobili sırasıyla işe giderken, kötü havalarda, karanlık olduğunda ve virajlı yollarda kullanmak isteyeceklerini dile getiriyor.

Türkiye’deki şoförler otonom otomobillerin çocuklarını bir yerden bir yere ulaştırması konusunda, diğer ülkelerdeki kullanıcılara göre daha isteksizler. Bu görevde Türk sürücüler sadece dörtte biri oranında otonom otomobile güveniyor. Çocukları emanet etmek söz konusu olduğunda en az güvenen ülke yüzde 11 ile Almanya, en fazla güvenen ülke ise yüzde 50 ile Brezilya olmuş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.