btbilgi

Binalar için kullanılan yalıtım malzemeleri teknolojinin gelişmesi ile bilrikte epey dönüşüme uğradı. Şu anda en çok tercih edilenler plastik kaynaklı köpük veya Styrofoam ürünleri. Bu ürünlerin avantajı çok ucuza yüksek performanslı yalıtım sağlayabilmeleri. Fakat çoğu ürün fosil yakıt bazlı olduğu için, üretirken ve kullanırken farketmeden çevreye zarar veriyoruz. Yeni geliştirilen nanoahşap ürünü ise hem köpük kadar iyi iş görüyor, hem de tamamen doğal.

ABD’deki Maryland Üniversitesi’nde bir grup araştırmacı tarafından tasarlanan nanoahşap materyalin büyük kısmı boşluktan oluşmakta. Çeşitli pişirme ve kaplama işlemlerinden geçen normal ahşap, sonunda saf selüloz şeklinde kalıyor. Ahşabın iskelet yapısını ortaya çıkartma odaklı bu işlemler sonucunda, yatay biçimde dizilmiş nanofiberler elde edilmekte. Elde edilen malzeme katmanlara arasından ısıyı iletimde dirençli, ama yatay eksende ısı aktarımında başarılı bir profile sahip oluyor.

Nanoahşap çözümü her türlü normal ahşaba uygulanabilmekte. Özellikle hızlı büyüyen balsa gibi kaynaklardan bile üretilebilmesi sayesinde, epey esnek bir çözüm olarak dikkat çekiyor. Başka yalıtım malzemelerine göre daha dayanıklı, ama orijinaldeki ahşabın sadece üçte biri oranında sağlam. Şimdilik sadece yalıtım amaçlı kullanılması hedeflenmiş, yine de araştırma ekibi çalışmalarına devam etmekte. İleride bu ürünün daha yüksek sağlamlık seviyelerine ulaşıp, modüler binalarda direk inşa malzemesi olarak kullanılması hedeflenmekte.

Nanoahşap ürünleri ABD’de metrekarede 7,44 dolar gibi rekabetçi bir fiyatla satışa sunulmuş durumda. Ürünün özellikle çevre koruma konusunda bilinçli mimarlar, tasarımcılar, müteahhitler ve yenilikçi inşa ustaları tarafından tercih edileceği öngörülmekte. Plastik bazlı yalıtım materyallerine göre karbon ayak izinin çok daha küçük olması ve tamamen doğal kaynaklardan elde edilebilmesi, sürdürülebilirlik açısından da bunu bir adım öne çıkartıyor. Son yıllarda ahşap materyallerin inşaat sektöründe kullanımının ne kadar popüler olduğu düşünülünce, nanoahşabın da potansiyelinin büyük olduğu düşünülebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.