btbilgi

Projektör cihazlarını hep büyük ve bir yerlere sabit olarak görüyoruz. Fakat hem işlemcilerde, hem de lens teknolojisindeki gelimeler artık küçük boylarda ve teşınabilir modellerin de üretilmesini sağlamakta. Bu modellerden biri, tasarımıyla iF 2018 Tasarım Ödülü kazanan Sony MP-CD1 mobil projektör. Cihaz akıllı telefon veya harici şarj cihazlarının büyüklüğünde ama yaklaşık 3,5 metre gibi kısa bir mesafeden içerikleri 120 inçlik bir ekran büyüklüğünde yansıtabiliyor.

280 gram ağırlığındaki MP-CD1 akıllı telefon veya bilgisayarlara bağlanıp, her türlü görüntüyü geniş ekrana dönüştürebilmekte. Neredeyse hiç gürültü yapmadan çalışması sayesinde hem iç hem de dış mekanlarda yapılan sunumlar, oyunlar, sinema geceleri ve etkinlikler için ideal. Yüksek parlaklığı koruyan ve ısıyı azaltmasına imkan veren ANSI 105 lümen güce, 400:1 kontrast oranına ve 16 milyon renk yeniden üretim becerisine sahip.

Telefon büyüklüğünde 280 gramlık mobil projektör: Sony MP-CD15 bin mAh dahili pil ile cihazdan 2 saate kadar performans almak mümkün. Cihazın kullanım süresi dahili standart USB-C yuvası üzerinden şarj edilerek uzatılabiliyor. Böylece cihaza özel bir AC adaptörü taşımaya da gerek kalmıyor. Sony MP-CD1 mobil projektörün dış mekanlarda kullanılması gerektiğinde ise, herhangi bir taşınabilir şarj cihazı ile uyumlu çalışmakta.

Mini projektör (83 mm x 16 mm x 150 mm boyutlarda) sadece 5 saniyelik hızlı başlatma zamanına sahip. Üzerindeki HDMI bağlantısı sayesinde içerikler PlayStation gibi farklı kaynaklardan bile alınabilir. İsteğe bağlı HDMI teçhizat kilidi ise, projeksiyon sırasında dahi bir USB yuvasından eş zamanlı olarak güç verebilme imkanı sayesinde, akıllı telefon ve tabletlerin de aralarında bulunduğu çeşitli cihazlardan kablosuz bağlantıyı mümkün kılıyor.

Projektörün öne çıkan özelliklerinden bir diğeri otomatik görüntü düzeltme ayarı. Bu özellik ile tek açıdan yansıtıldığında bile, bozulma olmaksızın tam ekran görüntüleme yapılabilir. Dinamik resim modu ise, görüntü ve videoları geliştirerek optimal parlaklık ve doyuma ulaştırıyor. Cihazın duruşunu her türlü yüzeyde kolaylaştırmak için, alt kısmında standart bir sehpa yuvası yer almakta.

Sony ultra taşınabilir MP-CD1 Mobil Projektör ürününü 2018’in bahar aylarında eş zamanlı olarak Avrupa’da ve Türkiye’de satışa sunmayı planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.