btbilgi

Elektronik atık geri dönüşümünü teşvik etmek, sürdürülebilir sağlıklı çevre ve sağlıklı toplum oluşturmak amacıyla ELDAY, İstanbul Ataşehir Belediyesi, Migros ve Exitcom beraberce önemli bir projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bir yıl boyunca devam edecek bu proje doğru şekilde toplanıp atılmadığında hava, su ve toprağı kirleten, çevre ve insan sağlığı için tehlikeler yaratan elektrikli ve elektronik atıkların (AEEE) geri dönüşümünü teşvik etmek amacıyla planlanmış.

Migros bu projeye “Dönüştür Doğa Kazansın Money’ler Katlansın!” kampanyasıyla, ilk olarak Ataşehir şubeleri ile destek vermekte. Proje kapsamında firma müşterilerinden küçük ev aletleri gibi elektrikli ve elektronik atıklarını çöpe atmayıp Migros’a getirmelerini isteyecek. Elektronik atık bağışları karşılığında müşterilerinin Money Card’larına ekstra puan yüklenecek. Müşteriler bu puanları alışverişlerinde de kullanabilecekler. Proje boyunca elektronik atıklar; Ataşehir Kamelya Çarşı MM, Uphill MM Migros, Water Garden AVM İstanbul MM, Ataşehir MMM Migros, Novada AVM Ataşehir MMM Migros ve Optimum MMM Migros’a verilebilecek. Taşıması zor, büyük atıklar için ise Ataşehir Belediyesi devreye girecek.

Elektrik ve Elektronik Geri Dönüşüm ve Atık Yönetimi Derneği (ELDAY) projeyle ilgili şu açıklamayı yapıyor: “Ülkemizde her yıl 500 bin ton e-atık çıkıyor ve her yıl bu rakam yüzde 10 artıyor. Bu atıkların çoğunu da evlerimizde, işyerlerimizde kullandığımız çamaşır makinesi, fırın, kahve makinesi, elektrikli süpürge, faks, yazıcı gibi eşyalar oluşturuyor. Maalesef doğru ve sistemli bir şekilde toplanmadığında bu atıklar çöpe gidiyor. Bu proje ile elektrikli ve elektronik atıkların standartlara uygun bir şekilde geri dönüşümünü sağlayarak söz konusu atıkların içeriğinde bulunan civa, kurşun, fosfor, CFC gazı gibi zararlı maddeleri ayrıştırarak bertaraf edecek; demir, bakır, alüminyum, plastik gibi malzemeleri de dönüştürerek ekonomiye kazandıracağız.”

Dernek atık sınıfına giren elektrikli ve elektronik eşyaların (AEEE) kategorilerini şöyle listelemiş:

  1. Buzdolabı/Soğutucular/İklimlendirme cihazları (Klima, termosifon, derin dondurucu vb.)
  2. Büyük beyaz eşyalar (Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın vb.)
  3. Televizyon ve monitörler (LED, plazma ve tüplü televizyonlar, bilgisayar monitörleri vb.)
  4. Bilişim ve telekomünikasyon ve tüketici ekipmanları (Telefon, tablet, yazıcı, dizüstü bilgisayar, ses ve görüntü cihazları, müzik enstrümanları, vb.)
  5. Aydınlatma ekipmanları (floresan lambalar, ışık verme veya kontrolü için kullanılan ekipmanlar)
  6. Küçük ev aletleri, elektrikli ve elektronik aletler, oyuncaklar, spor ve eğlence ekipmanları, izleme ve kontrol aletleri (Tartı, matkap, testere, video oyunları, jetonla çalışan makinalar vb.)
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.