btbilgi

Halka açık Wi-Fi hizmeti veren kablosuz ağlar aslında hem işletmeci, hem de kullanıcı için tehlikeler barındırıyor. Eğer bu hizmetin güvenliğini pek denetlemeyen bir işletme iseniz, müşterilerinizi siber saldırılara maruz bırakıyor olabilirsiniz. Kafelerdeki ücretsiz kablosuz ağ servisi ile internete sık sık bağlanıyorsanız, özel bilgilerinizin korunduğuna asla emin olamazsınız. Bu konuda her iki tarafın da bilinçli olması ve gerekli önlemleri alması şart.

Siber korsanların halka açık ağlara çokça saldırdığı artık bir sır değil çünkü bir çok Wi-Fi ağına herhangi bir kişinin erişmesi çok kolay. Kişisel veya kurumsal pek çok özel bilginin bu ağlar kullanılarak gizlice ele geçirilmesi oldukça basitken onları geri almaya çalışmak ise bir hayli zor. Siber saldırganlar “Man-in-the-middle saldırısı” denilen bir yöntem kullanarak, müşterinin bağlanmaya çalıştığı kablosuz ağlar ile bilgisayar veya akıllı telefonun arasına sızabilmekte. Firewall (güvenlik duvarı) uygulamalarını aşmayı başaran yazılımlar sayesinde hassas bilgilerinize ulaşmaktalar.

Siber güvenlik firması WatchGuard ortak Wi-Fi ağlarının getirdiği tehlikelere karşı, işletmelerin nasıl korunabileceğine dair bazı ipuçları aktarmakta:

Kablosuz ağ güvenliği hizmeti veren yazılımlar

Ortak kablosuz ağınıza sızılmasını önleyen bir yazılım kullanarak ulaşabileceğiniz en yüksek güvenlik ihtimaline sahip olabilirsiniz. Bu yazılımlar çevrenizdeki kablosuz ağlar ve onları kullanan araçları size en doğru şekilde otomatik olarak gösterirken, sorunlu bağlantı noktalarını veya üçüncü şahısların varlığını da açığa çıkartarak ortadan kaldırır.

İstatistiklerle desteklenmiş analizlerle güvenlik takibi

Hangi ziyaretçinin ne zaman, nerede ve nasıl sizin Wi-Fi’nizi kullandığını öğrenerek hem güvende olduğunuzdan emin olabilir hem de sunduğunuz kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz. Hem güncel hem de geçmişe dair kullanımları görmeniz size büyük ayrıcalık sağlayacaktır. Ayrıca istatistikleri ve ölçüm verilerini değerlendirerek işinizle ilgili daha iyi kararlar alabilirsiniz.

Erişim noktalarının sayısı ve kalitesi

Doğru bir kablosuz ağ ortamı bir erişim noktasından limitsiz sayıda erişim noktasına ve çoklu lokasyonlara yayılabilir. Eğer bu noktaları iyi bir şekilde düzenleyip gruplandırırsanız daha tutarlı bir sistem oluşturabilirsiniz. Örneğin ağlarınızı yer, bina, kat veya müşteriye göre sınıflandırabilirsiniz.

Güçlü etkileşim ve pazarlama araçları

Uyumlu ve kolay bir şekilde kullanabilen ek araç ve yöntemler basit bir kablosuz bağlantıyı müşteri, ziyaretçi veya çalışanlarınız için zengin bir Wi-Fi deneyimine dönüştürebilir. Bilgi veren açılış ekranları, müşterilerinizle etkileşim yaratabileceğiniz videolar veya anketler, hedef kitlenize uygun kampanyalar kullanılmalı.

Nasıl bir Wi-Fi güvenliği desteği gerekli?

Örneğin, sunduğunuz kablosuz ağın kaç tane erişim noktası olması gerektiğini mi merak ediyorsunuz? Bu konuda hizmet veren satıcılar arasından tercih etmeniz gereken, size bilgi toplama imkanı verebilen ve plan yapabilmeniz için kafanızda öngörü yaratandır. Böyle bir program satın almadan ve servis sağlayıcısıyla iletişime girmeden önce kablosuz ağ güvenliğini nasıl sağladıklarını, size nasıl destek olabileceklerini ve müşteri hizmetlerinin kalitesini iyice öğrenmeniz gerekmektedir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.