btbilgi

Alman kökenli Volkswagen firması elektrikli araçlar konusunda ne kadar ciddi olduğunu gösteren bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre firma elektrikli araçlar için batarya satın alım kontratlarına 20 milyar Euro’luk bir bütçe ayırmış durumda. Bunun da ötesinde, 2022 yılı sonuna kadar 16 fabrikasını elektrikli otomobil modellerinin üretimine uygun şekilde modifiye edecek. Bu planlar firmanın geçen sene duyurduğu “Roadmap E” yol planına önemli bir güncelleme teşkil etmekte.

VW CEO’su Matthias Müller yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “Geçtiğimiz birkaç ay içinde “Roadmap E” planımızın gerçeğe dönüştürülmesi amacıyla, tüm eforumuzu bu yöne aktarmaya başladık. Bu plana göre 2025 yılı itibarı ile her yıl 3 milyon elektrikli araç üretmek ve pazara 80 model sunmak niyetindeyiz. Bu yıl üçü tam elektrikli olmak üzere dokuz yeni araç portfolyomuza eklenecek.”

Müller firmanın elektrikli otomobil bataryaları için ayırdığı 20 milyar Euro bütçe ile ilgili de şunları aktardı: “Büyük ölçekli çevre dostu elektrikli mobilite çözümlerimizi desteklemek için, yeterli batarya kapasitesine sahip olmamız zorunlu. Bu amaçla Avrupa ve Çin’deki birçok batarya üreticisi ile iş ortaklıklarına girmiş bulunmaktayız. Şimdiye kadar imzalanan kontratların toplam değeri 20 milyar Euro’ya ulaşmaktadır.” Müller ayrıca kısa süre içinde Kuzey Amerika’dan da en az bir batarya üretici ile anlaşmaya varılacağını aktarıyor.

Firma bir yandan da tasarladığı MEB platformunu sunmaya hazırlanmakta. Bu platform daha önce duyurulan I.D. serisi elektrikli araçlar için baz görevi yapacak. Ayrıca ilerleyen aşamalarda firmanın başka serilerine de iskelet teşkil edebilir denilmekte. MEB platformu modüler olacak, yani farklı araç türleri için ölçeklenebilir ve değiştirilebilir olması hedeflenmiş. Bu platform kompakt araçlardan sedanlara ve SUV modellere kadar değişik çok çeşit araç üretiminde kullanılabilecek.

Fakat bu haberler Volkswagen’in geleneksel (yani benzinli ve dizel) araçlardan vazgeçtiği anlamına gelmiyor. Müller tüm bunların üzerine şunu da belirtiyor: “2018 yılı için geleneksel araç ve otomobil portfolyomuza 20 milyar Euro harcayacağız. Gelecek 5 yıl içinde bu yatırımın 90 milyar Euro’yu geçmesini öngörüyoruz.” Daha önce yapılan başka bir açıklamada ise, firmanın gelecek 5 yıl içinde elektrikli otomobil ve bataryalara toplamda 81 milyar Euro yatırım yapacağı belirtilmişti. Yani yaşamış olduğu dizel skandallarına rağmen, VW hala normal otomobilleri çok seviyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.