btbilgi

Robotlar tarım teknolojilerinin çok önemli bir parçasını oluşturacak. Dünya çapında araştırmacılar ve mühendislerden bu alanda irili ufaklı tasarımlar gelmeye devam ediyor. Geçende tarla sürmekte tohumlamaya kadar farklı işler yapabilen Dot Power Platform isimli büyük otonom aracı haber yapmıştık. Şimdi ise karşımızda TerraSentia isimli bitki sağlığı tarayabilen küçük ve ucuz bir çözüm var.

Bu robot düşük maliyetli, modüler, otonom ve öğrenebilen bir cihaz olması ile dikkatleri çekiyor. Illinois Üniversitesi’deki bir grup tarafından geliştirilen robot ekinlerin arasında kendi kendine gezerek çeşitli bitkiler hakkında veri toplayabilmekte. Robot bunu üzerine takılan, istendiği zaman değişik konfigürasyonlarda düzenlenebilen sensör setleri ve kameralar ile yapıyor. Bunlar sayesinde bitkileri inceleyen robot, verileri gerçek zamanlı olarak kullanıcısının akıllı telefonundaki bir uygulamaya veya bilgisayarına yollayabilmekte.

Araştırma ekibi TerraSentia robota kendi başına hareket yeteneğinin ötesinde, öğrenme yeteneği de ekliyorlar. Makine öğrenme algoritmaları geliştirerek, robotun ekinlerdeki hastalıkları saptaması veya bitkilerin özelliklerini takip edebilmesi sağlanmakta. Mesela mısır koçanlarının yaprak büyüklükleri, renkleri, koçan uzunluğu, ısı yayılımı veya biokütle miktarı gibi ayrıntılara bakıp bitkinin sağlığı tahmin edilebilecek.

TerraSentia 33 santimetrelik genişliği ile her türlü ekin sırasına girebiliyor. Çok hafif olduğu için de bitkilerin arasından geçerken onlara kalıcı zarar vermiyor. Küçük olduğu için rahatlıkla taşınabiliyor, mobil olduğu için de sabit sensörler gibi devamlı tek noktayı tarama durumundan muzdarip değil. Kullanıcı özel tablet kontrol cihazı sayesinde istediği zaman kontrolü ele alıp, GPS aracılığı ile robota uzaktan kumanda de edebiliyor.

TerraSentia: Tarlalarda bitki sağlığını takip eden gezgin robotBu tür yardımcı robotlar sayesinde hem çiftçiler, hem de toprakbilimciler ve tarımbilimciler çok geniş ölçekte veri toplama şansı yakalayacaklar. Ekinlerle ilgili daha fazla veri de, bitki çeşitlerinin ortam ve hava durumlarına nasıl tepki verdiğini daha iyi anlayabilmek demek. Bitkilerin genetik farklılıklarını kontrol altında tutabilmek, hastalıkları takip edebilmek kolaylaşacak. Çiftçiler neredeyse her bir bitkinin sağlık durumunu bilecekler, ayrıca haritalandırma çözümleri sayesinde tarlaların neresindeki ekinlerin ne durumda olduğu bir seferde kolayca görülebilecek.

TerraSentia üniversite araştırma ekibinin kurduğu EarthSense firması tarafından, yeni özellikler eklenerek piyasaya sürülecek. ‘2018 Early Adoper’ programı ile 30 tanesi ilk başvuranlara test amaçlı olarak teslim edilacek. Robotun deneme sürümlerinin 4 bin 999 dolardan verileceği aktarılmış. Piyasaya sürüldüğünde fiyatın daha yüksek olacağı tahmin ediliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.