btbilgi

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, çocuklarda obezite oranı artıyor ve her üç çocuktan ikisinin her günü hareketsiz geçiyor. Yapılan araştırmalara göre ebeveynler çocuklarının kilosu, yedikleri gıdalar, egzersiz seviyeleri ve dünya genelinde artan çocukluk obezitesi konusunda endişeli olduklarını söylüyorlar. Ebeveynlerin yüzde 84’ü çocuklarının daha sağlıklı olmasını isterken yüzde 87’si ise daha aktif yaşamalarını istiyor. Ailece daha fazla spor yapmak, birlikte yemek pişirmek ya da çocuklarını hareket seviyeleri konusunda bilinçlendirmek gibi yöntemler, daha sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzını teşvik etmeye yarayabilir. Ünlü giyilebilir teknoloji markası Fitbit de yeni ürünü Fitbit Ace ile bu konuda ebeveynelre yardımcı olmak niyetinde.

Fitbit Ace akıllı saati, 8 yaş ve üzeri çocukları daha aktif olmaya ve aileleriyle birlikte sağlıklı alışkanlıklar geliştirmeye teşvik etmek üzere tasarlanmış. Ürünün hareketi ve sporu sevdiren bazı özellikleri bulunmakta:

  • Aktivite takibi: Fitbit Ace ile ebeveynler, çocuklarının adımlarını, aktif oldukları dakikaları ve uyku istatistiklerini otomatik olarak takip ederek çocuklarını harekete yönlendirebiliyor,özel günlük adım ve aktif dakika hedeflerini belirliyor.
  • Hareket etmeyi hatırlatma: Ebeveynler, çocukları bir kanepede veya ekranın karşısında çok uzun süre oturduklarında, her saat başı en az 250 adım atmaları için titreşimle onları uyaran kişiselleştirilmiş hatırlatıcılar ayarlayarak hareketsiz geçen süreyi azaltabiliyor.
  • Hareket ettiklerinde ödülle teşvik: Fitbit uygulamasında yer alan tebrik mesajları, eğlenceli ve biriktirilebilir rozetlerle çocuklar hareket ettiklerinde ödüllendirilebiliyor. Çocuklar böylece egzersiz hedeflerine ulaşmaları için teşvik ediliyor.
  • Eğlenceli meydan okumalar: Çocuklar, ailenin tüm üyelerinin 5 gün boyunca adım yarışı yapıp motivasyonlarını korumalarını sağlayan Aile Yarışması’nda veya günlük ve hafta sonu meydan okumalarında ailelerine ve arkadaşlarına karşı yarışabiliyor. Bu özellik yakında saatlere eklenebilecek.

Çocukların kişisel bilgilerini korumak, teknoloji kullanımı açısından ebeveynler için en önemli noktalardan biri. Ebeveynlerin bu talebinden yola çıkan Fitbit, ‘İnternette Çocukların Kişisel Bilgilerinin Korunması Kanunu’ (COPPA) ve diğer geçerli kişisel bilgi koruma kanunlarına uygun şekilde tasarladığı aile hesabıyla, ebeveynlerin çocuklarının bağlantı kurduğu kişileri ve Fitbit uygulamasında gördükleri bilgileri yönetmelerini sağlıyor. Fitbit aile hesabının öne çıkan özellikleri ise şöyle:

  • Ebeveyn sayfası ayarı: Bu sayfayla çocukların faaliyetleri ve ilerlemeleri kontrol edilebiliyor. Ayrıca aile üyelerinden ve arkadaşlardan (yakında uygulamaya geçecek) gelen talepleri onaylamak için Fitbit uygulamasında istenildiği an kişisel sayfa ve çocuk sayfası arasında geçiş yapılabiliyor. Çoğu Android ve iOS cihazla otomatik şekilde senkronize olabilen Ace, yakında Windows işletim sistemli cihazlara da uyumlu olacak.
  • Çocuk sayfası ayarı: Ebeveynler bu sayfadan çocuklarının Fitbit uygulamasında görebileceği istatistikler, arkadaşlık talepleri, rozetler, saat tasarımları gibi verileri sınırlandırabiliyor.
  • Bağlantıda kalın: Aile hesabı akıllı telefonu olan çocukların telefonlarını duymama sorununu da çözüyor. Doğrudan çocuğun bilekliğine gelen bildirimler sayesinde ebeveynler her daim çocuklarıyla bağlantıda kalıyor.

Bileğe göre ayarlanabilir, su geçirmez bileklik ve 5 güne varan pil ömrüyle Fitbit Ace, çocukların yaşam temposuna uyum sağlayabilecek ve her türlü sıvı dökülmesine veya faaliyete dayanacak şekilde tasarlanmış. 10 farklı saat görüntüsü ve parlak mavi ya da mor kayışlarla sunulan Fitbit Ace ile çocuklar en sevdikleri tarzı seçebiliyor. 499 TL’den ön satışa sunulan Fitbit Ace, 2018’in ikinci çeyreğinde tüm dünyada pazara sürülecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.