btbilgi

Veritabanı yönetim sistemleri (Database Management Systems – DBMS) günümüzde hemen her şirketin en temel bileşenleri arasında yer almakta. Ancak bu sistemlerin epey yüksek olan lisans ve destek maliyetleri, BT departmanlarının zaten dar olan bütçeleri için ağır bir yük olabiliyor. Bazı lisans anlaşmalarındaki marka zorunlulukları da işletmelerin değişimlerinin önüne engel çıkarıyor. Bu etkenler nedeniyle birçok kurum daha esnek alternatiflerin arayışına girmekte.

Bulut bilişim, altyapı ve modernizasyon alanlarında çalışan TmaxSoft, BT karar alıcılarının veritabanı değiştirirken dikkat etmesi gereken 7 önemli konuyu aşağıdaki gibi özetlemiş:

1- İş yüklerini çalıştırmak için oluşabilecek gizli donanım maliyetlerine hazır olun. Bazı çözümler “açık” gibi görünebilir fakat dikkatli incelendiğinde bazı kısıtlamaların olduğu görülür. Bunlar da kullanıcı için dezavantaj oluşturur.

2- Özel bir uygulama veya iş yükünü çalıştırmanın gerçek maliyetlerini öngörün. Gerçek maliyetler genellikle şirketlerin ilk tahminlerinin çok üzerinde olur.

3- Lisanslı ve gerçekten kullanılan kaynaklarınız arasındaki oranı kontrol edin. Birçok lisanslama modelinde şirketler, potansiyel işlem gücünün tamamı için değil, veritabanlarının gerçekten kullandığı kaynaklar için ödeme yapmalıdır.

4- Sanallaştırma sertifikaları, veritabanının uygun açık bulut altyapılarıyla sanal veri merkezi kurmayı desteklediğini gösterir. Özellikle, DBMS markasının marka bağımsız sanallaştırma çözümlerinden hangilerini “hard-partitioning” olarak tanımladığını kontrol ederek, tüm sunucunun / sunucu ağının değil yalnızca bunlara atanan işlemcilerin lisanslanmasını sağlayın.

5- Büyük veri tabanlı akıllı iş analitiği, veri tabanı sistemlerinin temel gereksinimi olmaya başladı. Bu da veriyi çalışan bellekte kalıcı olarak tutan bellek içi veri tabanları (IMDB) ile sağlanan hızlı erişim süreleri gerektiriyor. Ancak bu tür çözümler sunan çoğu üretici, bunları yalnızca yazılım ve donanım paketleri halinde sunuyor ve böylece müşterilerini yıllar süren donanım desteğiyle bağlıyor. Bu nedenle, standart donanımda yeterli performans ve depolama kapasitesine sahip, üreticiden bağımsız olarak çalışan tamamen yazılım tabanlı alternatifler arayın.

6- Veri tabanı sistemini değiştirirken, önceki çözümle uyumluluğun mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Özellikle yazılım kümeleme, komutlar, veri türleri ve SQL uzantılarına dikkat edilmelidir. Eski ve yeni sistem birbirine ne kadar uyumluysa, sistem değişimi de o kadar kolay ve hızlı olur.

7- Açık kaynak her işletme için doğru çözüm değildir. Özel DBMS çözümleri genellikle belirli bir kesime uygun olsa da diğer kullanıcılar orijinal hedef kitlenin ilgilenmediği bazı sorunlar yaşayabilir. Açık Kaynak veri tabanları genellikle çok fazla zaman ve kaynak tüketebildiği için veri tabanı çözümünün destek modelini dikkate almak önemlidir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.