btbilgi

Akıllı telefonların ekranları yıllar boyu büyüdükçe büyüdü. Sonunda cebimize bile koymakta zorlandığımız cihazlar ortaya çıktı. Hala küçük ekranlı telefonlar, farklı ihtiyaçlara hizmet etmek için var. Ama genel trend büyük ekranlı telefonlar yönünde. Bu ekranların ciddi bir sıkıntısı da var, dikkatli davranmazsanız çok kolay çizilip kırılabilirler. Ekranlar Gorilla Glass gibi bu işte özelleşmiş firmaların kaplamaları ile çok dayanıklı ama daha ötesi de var. Miraj Diamond Glass gibi teknikler, elmas dayanıklılığını telefonunuza getiriyor.

Miraj Diamond Glass, teorik olarak Gorilla Glass’dan altı kez daha dayanıklı bir ürün olarak dikkat çekiyor. Tasarımcı firma bu dayanıklılığı laboratuvarda yapay şekilde ürettikleri incecik elmas yüzeyler sayesinde sağlıyor. Bu elmas yüzeyler neredeyse film inceliğinde ama yapısı hem yüksek performans, hem de kolay uygulama sağlayacak şekilde düzenlenmiş. Üretilen elmas ekran filmleri sadece 6 kat daha dayanıklı değil, iddiaya göre 10 kat daha sert ve Gorilla Glass ürünlerinden 800 kat daha fazla ısı direnci bulunmakta.

Bu ürün ilk başta ticari profesyonel kamera ve lens parçaları için planlanmış. Fakat elinizde başarısına inandığınız bir ürün varsa, orada durmanın bir manası yok. Miraj Diamond Glass ürünlerinin geleceğinde akıllı telefonlar dışında giyilebilir aksesuarlar, otomotiv endüstrisi (mesela hassas otonom araç sensörlerini koruma katmanları) ve Sanal/Artırılmış Gerçeklik gözlükleri var. Bunların hepsindeki korunması gereken lens ve ekranlar için elmas film yüzeyler uygun bir çözüm olabilir.

2019’da geniş şekilde piyasaya sürülmesi planlanan Miraj Diamond Glass çözümleri, şu anda üretici firma Akhan Semiconductors tarafından test edilmekte. Elmasın sıradışı özellikleri sadece ekran veya lens koruma için değil, elektronik devrelerin üretiminde de kullanılmakta. Elmas yarıiletken teknolojisi yüksek hızlı/yüksek güçte transistörler, RF ve mikrodalga elektroniklerinin tasarlanmasında işe yarıyor. Bu yeni nesil yarıiletkenler süperbilgisayarlarda, gelişmiş radar ve telekom ürünlerinde, aşırı koşullarda kullanılacak elektronik cihazlarda, havacılık ve uzay sektörü çözümlerinde çok işe yarayacak denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.