btbilgi

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızda kulladığınız klavyenizi arada bir ters çeviriyor musunuz? İçinden yeni bir sandviç yapacak kadar yiyecek kırıntısı çıkıyorsa, belki de daha sık çevirmelisiniz. Belki sonuçta masanız kırıntılardan iğrenç görünebilir ama en azından klavyenizi bir miktar temizlemiş olursunuz. Tabi bu kadarla da bitmiyor, çünkü yiyecek döküldüğü gibi içecekler de dökülüyor. Apple firması ise tüm bu dertlere çözüm olarak yeni kabul edilmiş bir klavye patentine sahip.

Tabi klavye içine birşeyler dökülsün ve zamanla bozulsun istemiyorsak, bilgisayar başında birşeyler yiyip içmemek en güzel çözüm. Ama kendini tutamayanlar için Apple şöyle bir plan yapmış. Patentte iki farklı teknikten bahsedilmekte. Birincisi tuşların etrafındaki boşluğu tamamen kapamak, yani kırıntıların arasına gireceği yer olmaması anlamına geliyor. İkincisi ise biraz tuhaf: Klavyedeki her tuşun altında bulunan özel tasarımlı bir zar, tuşa her basıldığında hava üfleyecek. Üflenen havanın kuvveti de tuşların zor basılmasına yol açan her türlü pisliği yerinden çıkarmaya yetecek.

Apple’dan asla içine kırıntı kaçmayacak klavye patentiKlavye tuşlarının altına giren parçalar çeşitli problemlere neden olabilir. Patentte sıvılar ve bunlardan arta kalan şekerin elektriksel bağlantıları aşındırabileceği veya bozabileceği belirtilmekte. Ayrıca tuşların hareket eden parçalarının yapışarak çalışmayı tamamen bırakması da söz konusu. MacBook klavyelerini komple değiştirmenin ne kadar pahalıya mal olabileceğini herhalde söylemeye gerek yok. Dizüstü bilgisayarlar küçülüp inceldikçe, bu sorunlar daha ciddi hale geliyor. Çünkü artık tuşların altında yeterince hareket alanı yok. Bunun alternatifi olan hareketsiz tuşlu klavyeler veya sanal klavyeler de, alışkanlıklara aykırı şekilde kullanıcı performansını düşürebiliyor.

Bu ilginç patentin başvurusu 8 Eylül 2016’da, Apple’ın dünyaya iPhone 7’yi göstermesinden bir gün önce yapılmış. Ama ABD Patent Bürosu’ndan onayı daha yeni gelmiş. Henüz Apple’ın klavyelerinde böyle bir teknoloji bulunmuyor. Ayrıca bundan sonra da bu teknolojinin kullanılacağının hiçbir garantisi yok. Fakat Apple gibi teknoloji firmaları akıllarına gelen her türlü uçuk kaçık fikri bir patente dönüştürüp, yumurta üzerine yatan tavuk gibi üzerlerine yatmaya bayılmaktalar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.