btbilgi

Günümüzdeki en yaygın batarya teknolojisi lityum-iyon materyalleri üzerine kurulmuş durumda. Lityum her ne kadar verimli olsa bile, dünya üzerinde sınırlı şekilde bulunduğu tahmin ediliyor. Bu da eğer yerine başka bir genelgeçer teknoloji geliştirilmezse, bir noktadan sonra küresel batarya üretim sorunları yaşamaya başlayacağımız anlamına gelmekte. İşte buna karşılık biliminsanları yenilikçi yaklaşımlar geliştirmeye çalışıyorlar. Bunlardan biri de proton batarya teknolojisi.

Avusturalya’daki Melbourne şehindeki RMIT Üniversitesi’nde geliştirilen ilk proton batarya prototipi büyük umut vaat etmekte. Bu prototip henüz küçük boyutta fakat performans olarak lityum-iyon türden ürünlerle rahalıkla yarışacağı ifade ediliyor. Bataryanın kendisi sıfır karbon emisyonu yayıyor ve yenilenebliir her türlü kaynaktan enerji depolamada kullanılabilecek. Yenilenebilir enerji sayesinde dünya çapında enerji üretimi ucuzlamakta, fakat materyal eksikliği yüzünden enerji depolama çözümlerinin maliyetleri artmaya başlarsa bu avantajın bir manası kalmayabilir.

Proton batarya içindeki elektrotlar karbondan imal edilmekte. Karbon gezegenimiz üzerinde en çok bulunan madde. Şarj işlemi ise su moleküllerinin parçalanması ile sağlanıyor. Parçalanan su moleküllerinden elde edilen protonlar, böylece çok düşük maliyetli bir sistem ile enerji depolamada kullanılmakta. Bu batarya tekrar şarj edilebilir özelliği ile de enerji depolamayı ucuzlatacak. Tekrar şarj edilebilir büyük boy bataryaların şu andaki en yaygın kullanım yerlerinden biri, Tesla firmasının evler için ürettiği ölçeklenebilir Powerwall çözümleri. Proton bataryalar yakın gelecekte bu alanda Tesla ile yarışabilir.

Bu bataryaların bir diğer önemli avantajı da, parçalanan su moleküllerinden hidrojen depolayabildiği için, işlem tersine çevirilince bir yakıt hücresi gibi de çalışabilmesi olacak. ‘ScienceDirect’ jurnalinde bir bilimsel makalede ayrıntıları verilmiş araştırmada en önemli konular, teknolojinin ölçeklendirilmesi ve sorunların giderilip seri üretime geçilecek hale getirilebilmesi. RMIT araştırmacıları yaklaşık 5 ile 10 yıl içinde ilk proton batarya örneklerini piyasaya sürebileceklerini tahmin ediyorlar.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.