btbilgi

Dünya çapında ilk kez gerçekleşen bir olay, tüm uzay endüstrisinin dikkatini çekmiş durumda. Ocak ayında Dünya yörüngesine yollanan Hindistan yapımı PSLV-C40 kodlu roket, bünyesinde 31 adet uydu barındırmaktaydı. Asteroid madenciliği amaçları ile kullanılacak Arkyd-6 uydusu, Kanada kökenli Telesat iletişim uydusu, İngiltere kökenli gezegen gözlem uydusu Carbonite ve Finlandiya kökenli ilk ticari uydu da bunların arasında. Ama asıl önemli olan, Swarm Technologies isimli bir startup şirketin rokete koyduğu ama izin almadan yörüngeye yollanan 4 uydu.

Yörüngeye gönderlen her uydu ve cihazın Federal İletişim Komisyonu (Federal Communications Commission – FCC) tarafından onaylanması ve izin belgesine sahip olması zorunlu. FCC yörüngedeki tüm ticari uyduların kaydını tutmakla, takip edilmesini ve birbirlerine zarar vermeyecek şekilde konumlandırılmalarını sağlamakla görevli bir kurum.

Bahsedilen roketin içinde 4 tane SpaceBee tipinde ticari iletişim uydusu bulunmaktaydı. FCC bu uydulara yasal olarak izin vermemiş, çünkü çok küçük boyutları ile başka uydulara ve uzay cisimlerine zarar verme potansiyeli olduğuna hükmedilmiş. Uyduları üreten Swarm Technologies şirketi cihazların yaklaşık bir kitap büyüklüğünde olduğunu ve uzayda Nesnelerin İnterneti (Internet of Things – IoT) ağı kurma denemeleri yapılacağını belirtiyor. Bu denemelerin uydular arasındaki iletişim teknolojilerini güçlendirmek için kullanılacağı ifade edilmekte.

İlk kez yasal izin almadan yörüngeye ticari uydu fırlatıldıUyduların yörüngeye izinsiz yollanması durumu ise, Swarm Technologies’in, roketi uzaya gönderen Hint firması ISRO’ya verilen yanlış bir bilgi sonucunda oluştuğu açıklanmış. 2016 yılında eski bir Google ve eski bir Apple mühendisi tarafından kurulan Swarm, ismi pek bilinmeyen bir şirket. Geliştirdikleri uydu teknolojilerini bir an önce denemek isteyen şirket, çok küçük olduğu için FCC’de tepki alacak uydulara GPS sinyal vericiler yüklemiş ve radarda görünmesini sağlayacak özel bir boya uygulaması bile yapmış. Buna rağmen ilk aşamada onay alamayan firma, yine de bir aracı kullanarak uydularını rokete yükletmeyi başarmış. Aracı kurum Spaceflight ise Swarm’ın FCC’den onay alamamış olduğunu bilmiyormuş.

FCC yörüngeye izinsiz ticari uydu gönderen Swarm Technologies’in sonraki uydu yollama isteklerini iptal etmiş. Firma henüz bu durumla ilgili resmi bir açıklama yapmamış, fakat karalisteye alındıkları ve bundan sonraki uydu operasyonlarında büyük sıkıntılarla karşılaşacakları tahmini yapılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.