btbilgi

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality – AR), Sanal Gerçeklik ile birlikte yakın geleceğin hayatımızı en çok etkileme potansiyeline sahip teknolojilerinden. Henüz piyasada pek fazla örneğini görmesek bile, Microsoft’un HoloLens gibi örnekleri mevcut. Tonla teknoloji firması da bu trendin bir parçası olabilmek için çalışmalarını sıklaştırmış durumdalar. Bu firmalara şimdi ses alanında liderlerden biri olan Bose de katılmış. Firmanın ABD, Teksas’da düzenlenen SXSW etkinliğinde gösterdiği Bose AR gözlük tasarımı çok ilginç bir özelliğe sahip.

Bose AR etkinlikte “dünyanın ilk duyan artırılmış gerçeklik gözlüğü” olarak tanıtıldı. Bunun sebebi, gözlüğün üzerindeki ses sensörleri ile çok farklı bir deneyim oluşturması. Gözlükte bir kamera bulunmuyor. Fakat artırılmış gerçeklik teknolojisinin en önemi yanı, gerçek dünyada gördüğümüz nesnelerin üzerine sanal bir katman yerleştirerek bize çok farklı bilgiler sunabilmesi. Bose AR ürünü bu sanal katmanı görüntüler ile değil, seslerle sağlamak niyetinde.

Gözlüğün becerisi gördüğünüz şeyi manipüle etmektense, neye baktığınızı ses ipuçları sayesinde bilmesi. Aksesuar için özel tasarlanmış bir mikro ses tarayıcı sistem, sadece gözlüğe değil başka akıllı aksesuar türlerine de uygulanabilir. Gözlük kullanıcısı sanal katmanla ilgili komutları çok basit kafa hareketleri ile verebiliyor. Gözlüğün herhangi bir yerine dokunmak, benzer ürünlerdeki gibi ekrandan bir şey seçmek gerekmiyor. Kullanıcının baktığı yöndeki nesneler, kişiler, binalar ve ortam öğeleri hakkında sesli bilgiler anında işlenerek sunulabilmekte.

Bu gözlüğü çok gelişmiş bir akıllı kulaklık gibi de düşünmek mümkün. Akıllı telefon uygulaması ile birlikte çalışarak, bildiğimiz her türlü akıllı aksesuar işlevlerini yerine getirebildiği gibi, Siri veya Alexa gibi dijital asistanlara da sesli kumanda becerisine sahip olacak. Standart özellikler arasında telefon görüşmeleri yapma, müzik dinleyebilme ve navigasyon yetenekleri yer alacak. Dikkat çeken özellikler arasında okuduğunuz yabancı dilde bir metni anında çevirme, baktığınız bir anıt veya bina ile ilgili tarihi bilgileri anında sesli olarak alabilme gibi şeyler var.

Gören değil, ‘duyan’ artırılmış gerçeklik gözlüğü: Bose ARBose firması bu yenilikçi ürün için 50 milyon dolarlık bir destek fonu da kurmuş durumda. İlk örnekler direk olarak son tüketiciye sunulmayacak. Beraberinde verilecek Bose AR SDK (Software Development Kit, yazılım geliştirme kiti) ile uygulama geliştiricilere ve üreticilere verilecek. Firma henüz bu ürünün tüketici versiyonunun ne zaman piyasaya sürüleceğini açıklamamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.