btbilgi

Otonom araçların en ilgi çekici ve estetik olanları belki sokaklarda olacak ama en çok işe yarayanları değil. Çünkü yakın gelecekte en çok işe yarayacak otonom araçlar tarlalarda çalışıyor olacaklar. Şimdiden geliştirilmekte olan robot çiftçiler her türlü işi yapacak şekilde tasarlanmakta. Tarımın geleceğini görmek için Dot Power Platform ismindeki robotik yardımcıya bakmak yeterli.

Dot Power Platform ilk bakışta tekerlekleri olan bir kutu gibi duruyor. Fakat bu araç halen geliştirilmekte olan benzerleri gibi bir otonom traktör değil. Modüler yapısı sayesinde, üzerine eklenecek farklı parçalarla 100’e yakın görev kendi kendine yapabilecek akıllı bir sistem. Transformers filmlerindeki dönüşen robotları hatırlatan tasarım öğeleri bu aracı özel kılmakta. Sistemin çeşitli modülleri sayesinde yapabilecekleri arasında kazma, tohumlama, taş toplama, gübreleme ve saman balyalama bulunuyor Araç 20 tona yakın ağırlık taşıyabiliyor ama çok hassas hareket becerisi ile de dikkat çekiyor.

Aracı tarlasında kullanacak kişi önce bir uçan drone yardımı ile çalışılacak alanı haritalıyor. Bu veri Dot Power Platform kontrol tabletine yükleniyor. Ardından araç yapılması istenen göreve göre gerekli modülü kendi kendine yükleyip arazide çalışmaya başlıyor. 280 litrelik dizel yakıt deposu boşalana kadar durmaksızın görev yapan otonom araç, yakıtı biteceği zaman kontrol tableti üzerinden haber vermekte. Bu sistemin çiftçilere yakıt, işgücü ve ekipman masraflarında yüzde 20 kadar tasarruf sağlayacağı hesaplanmış. Ayrıca tarla araçlarının atmosfere saldığı gazların da yüzde 20 azalacağı öngörülmüş.

Dot Power Platform araçları bir dizi kamera ve sensörle donatılmış. Mesela her tekerlek ayrı hareket ediyor; sensörleri sayesinde de süspansiyon ayar ve kayma engelleme gibi işlevler otomatik gerçekleşiyor. Radar ve LIDAR üniteleri ile engelleri saptayabiliyor, younda aşamayacağı bir şeyler karşılaştığında kameraları ile video kaydedip kullanıcıya uyarı gönderiyor. İlk parti araçlar Kanada’da bir dizi çiftçiye satılacak ve saha testlerine devam edilecek. Sene sonuna doğru da geniş bir satış kampanyasına başlanması planlanmakta. Gelecekteki hedefler arasında, birden fazla aracın birarada geniş tarla alanlarında çalışabilmeleri için senkronizasyon gibi becerilerin eklenmesi var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.