btbilgi

Çin uzay ajansı Tiangong-1 uzay istasyonu ile son kontrol bağlantısını 2016’da kaybetmişti. Görevdışı bırakılan istasyon o zamandan beri Dünya yörüngesinde sürüklenmekte. Geçtiğimiz haftalarda istasyonun atmosfere doğru yönlenmekte olduğu ve Nisan ayı başı gibi Dünya’ya düşüşe başlayacağı haberleri gelmeye başladı. Peki bu devasa şeyin kafamıza düşmeyeceğinin garantisi var mı? Uzmanların kesin bir öngörüsü yok.

Tiangong-1 istasyonu halen Dünya’ya yaklaşık 250 kilometre mesafede bulunuyor. Dünya üzerindeki tüm uzay kurumları nereye düşeceği konusunda hesaplamalar yapmaya uğraşıyorlar. Asıl sıkıntı ise, kimsenin net bir lokasyon verememesi. Tahminlerin çoğu istasyonun yörüngesi civarında olan, 43° kuzey ve 43° güney eksenleri arasında bir yerlere düşeceği yönünde. Bu epey geniş bant Avrupa’nın, Orta Doğu’nun, Avustrualya’nın, Afrika’nın, Kuzey/Güney Amerika’nın ve Çin’in bir kısmını kapsamakta.

İstasyon saatte 29 bin kilometre hızla hareket ediyor. Yerdeki bir istasyondan kontrol edilemediği için, bu kocaman şeyi bir deniz veya insan yaşamayan bir bölgeye yönlendirmenin imkanı bulunmamakta. Hesaplama yapmaya çalışan biliminsanları eğer istasyonun içinde ne miktarda ve ne içerikte malzeme bulunduğunu bilseler, belki ağırlıktan dolayı biraz daha doğru hesaplamalar yapmak mümkün olabilecek. Ne yazık ki Çin hükümeti bu konuda hiçbir bilgi vermiyor.

Tiangong-1 toplamda 8,5 ton ağırlığında, 10 metre uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde. Karşılaştırmak gerekirse, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) yaklaşık 420 ton ağırlığında, 73 metre uzunluğunda ve 108 metre genişliğinde. Çin’in terk edilmiş istasyonu, neredeyse ISS’e kargo taşıyan araçların büyüklüğünde denilebilir. Bu düşüşe en benzer durum, daha önce yaklaşık aynı büyüklükteki Rus yapımı Progress uzay aracının başına gelmişti. Bu araç atmosfere girerken kontrol sağlanmış ve küçük parçalar halinde Pasifik Okyanusu’na düşmesi sağlanmıştı. Çinli uzay istasyonu için ne yapılabileceği ve sonuçta nereye düşeceği konuları ise hala belirsizliğini korumakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.