btbilgi

Tamamen temiz ve neredeyse sınırsız enerji üretecek füzyon reaktörü fikirleri 1950’lerden beri konuşulmakta. O dönemde bunun 1970’lerde gerçekleşeceği söylenirmiş, 1970’lerde ise 1990’larda. Hala füzyon enerjisine sahip değiliz ama çalışmalar son hızla sürüyor. Şimdi ünlü Ar-Ge enstitüsü MIT (Massachusetts Institute of Technology) ve oradan çıkan bir startup olan ‘Commonwealth Fusion Systems’ firması bize bir umut veriyorlar.

Bu ikilinin açıklamasına bakılırsa ilk füzyon reaktörü örneği 15 yıl içinde hazır olabilir. İlk pilot reaktör için bu kadar kesin bir süre verilebilmesinin sebebi ise, yeni geliştirilmiş bir süperiletken materyal. Nükleer füzyon hidrojen atomlarının hızlandırılıp birbiri ile çarpıştırılması sonucunda ortaya çıkan enerjinin toplanması ile gerçekleşiyor. Güneş’de oluşan bu işlemin aynısını, insan eliyle inşa edilmiş bir tesiste tekrarlamak için sistemin 150 milyon dereceye çıkacak plazma yığınlarının kontrol altında tutulması gerekli. Bu da ancak çok güçlü manyetik alanlar sayesinde plazmanın kontrol edilmesiyle mümkün. Çok güçlü manyetik alanlar ise ancak kuvvetli mıknatıslar ile oluşturulabiliyor.

İşte yeni bulunan süperiletken materyal şimdikinden çok daha kuvvetli mıknatısların üretimine yardımcı olacak. Bu mıknatıslar ‘yttrium-barium-copper oxide’ bileşiminin çelik çubuklara işlenmesi ile mümkün olabilecek. Yeni nesil mıknatıslar füzyon reaktörü içinde oluşması gereken maksimum ısı için zorunlu plazmayı daha kolay kontrol etmeye yarayacaklar. Çünkü yenilikçi mıknatıs sistemi daha küçük boyutta ama şimdikilerden en az iki kat daha güçlü olacak. MIT ekibi gelecek üç yılı bu mıknatısları geliştirerek geçirecek. Ardından da bu parçalar yine MIT ortaklığında yapılmış reaktör tasarımlarının inşasında denenecek.

Commonwealth Fusion Systems firmasının CEO’su ve kurucu ortağı Bob Mumgaard bu konuda şunları söylüyor: “Hedeflediğimiz tarihe hala çok zaman var. Nükleer füzyon doğası gereği çok zorlu bir teknoloji. İlk prototip reaktörü kurduktan sonra, bu reaktörün bağlanacağı elektrik aktarım araçlarını da inşa etmeye hazır olacağız. Bunların hepsini 15 yıl içinde başarmış olmayı öngörüyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.