btbilgi

Blokzinciri teknolojileri olgunlaştıkça kurumsal dünyada daha fazla benimsenmekte. Bu teknolojileri geliştiren firmalar arasında bulunan IBM, bir yatırımcı brifinginde işlerinin ne çapta olduğunu açıklamış durumda. Rapora göre IBM’in blokzinciri konusunda 63 müşterisi ve 400’den fazla aktif projesi bulunmakta.

Bu müşteriler arasında 25 adet küresel ticaret firması, 14 gıda lojistiği firması ve 14 küresel ödeme sistemleri firması var. IBM’in açıkladığı en büyük blokzinciri proje müşterileri arasında Nestlé, Visa, Walmart ve HSBC gibi dev markalar yer alıyor. Walmart ile 2017’de büyük bir proje geliştiren IBM, bu teknolojiyi marketlerde satılan her ürünün çıkış noktasını anında belirleyebilme konusunda kullanmıştı.

IBM’in projeleri açık kaynaklı bir blokzinciri ağı olan ‘Hyperledger Fabric’ üzerine kurulmuş. Bu ağ sistemi “izinli görüntüleme” özelliğine sahip. Yani blokzinciri ağını kullanan şirketler verilerinin bir kısmını herkese açabiliyor, bir kısmını ise şifrelenmiş şekilde gizli tutabiliyor. Buna örnek olarak IBM ve Dow Chemical Company’nin üzerinde çalıştıkları bir sistem verilmiş. Burada firma ticari ortakları ile gerçekleştirdiği işlemlerin bir onay belgesini herkese açabilmekte. Bu şekilde açık bir belge herkesin dürüst davrandığını açıkça ispatlamakta. Ama firma bu belgeye bağlı bazı bilgilerin açıklanmamasını sağlayabiliyor.

IBM’in küresel lojistik alanındaki müşterilerinden bazıları Maersk, Du Pont ve Dow Chemical olarak belirtilmiş. Gıda takip teknolojileri alanındaki projelerde Walmart, Nestlé, Kroger ve Unilever’in ismi geçmekte. Küresel ödeme sistemleri müşterileri arasında Visa, KlickEx, EarthPort, Nab, BBVA ve CIBC var. Ticari finans alanında ise Societe General, WeTrade, HSBC, Unicredit ve Santander gibi büyük firmalar IBM’in çözümlerine başvurmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.