btbilgi

İlk elektrikli kamyon tanıtımı hem lojistik, hem otomotiv, hem de teknoloji firmalarını şaşırtan Tesla, bu yolda sağlam adımlarla ilerliyor. Tesla Semi kamyon yüksüz şekilde sıfırdan saatte 100 kilometre hıza 5 saniyede çıkabilmekte ve otonom sürüş destek özellikleri taşımakta. Firma kurucusu ve CEO Elon Musk tüm bunların üzerine hala test aşamasında olan kamyonların ilk teslimatı ile ilgili bilgi de verdi.

Çarşamba günü Instagram’dan bir fotoğraf paylaşan Musk, ilk resmi yolculuğun iki Tesla tesisi arasında olacağını belirtti. Bu tesisler Nevada eyaletindeki Gigafactory fabrikası ve Kaliforniya’daki araba üretim tesisi. İki tesis arasında yaklaşık 800 kilometrelik mesafe bulunmakta. Tesla Semi elektrikli kamyon fabrikalar arasında batarya paketleri taşıyarak ilk görevini tamanlayacak. Kamyonun dahili bataryaları bu yolculuk için teorik olarak yeterli.

Tesla Semi elektrikli kamyon ile ilk resmi teslimatTesla’nın hedefi bu kamyonu 2019 yılında ilk sipariş eden müşterilere sunmak. İlk duyurulduğu andan itibaren, 2017’nin Kasım’ından beri yüzlerce önsipariş alan firma halen kamyonun testlerine devam etmekte. Bu testlerin arasında anlaşılan dahili lojistik operasyonlarının gerçekleştirilmesi de bulunmakta. 800 kilometre mesafeye sahip Tesla Semi modeli 180 bin dolardan satışa çıkarken, 480 kilometre mesafeye sahip alt model ise 150 bin dolar etmekte. Ayrıca daha üst özelliklerle donatılmış 1.000 adet kamyon, “Founders Series” adıyla sınırlı şekilde üretilecek ve fiyatı 200 bin dolar olarak belirlenmiş.

Bir yandan da bu kamyonları ilk sipariş eden firmalar ve Tesla beraber çalışarak şarj istasyonları altyapısını kuracaklar. Megacharger denilen bu istasyonlar öncelikli olarak Tesla Semi müşterilerinin tesislerinde inşa edilecek. Ayrıca bazı müşterilerin, şarj istasyonlarına sahip olmayan başka kamyon sahipleri ile bu istasyonları paylaşmaları gibi ilk aşama çözümler de söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.