btbilgi

BSH Türkiye’nin Kodluyoruz Derneği iş birliğiyle hayata geçirilen Makers of Tomorrow projesi kapsamında, BSH Çerkezköy fabrikasında Çerkezköy’de yaşayan öğrencilerin yıl boyunca kodlama ve yazılım eğitimlerini ücretsiz olarak alabilecekleri Maker Lab (Kodlama Laboratuvarı) açıldı. Maker Lab’de çocuklar kodlamanın, yani bilgisayar programlamanın temellerini öğrenirlerken, aynı zamanda tasarım yapmanın ve kendi hayallerini hayata geçirmenin keyfine varacaklar.

Öğrencilere ücretsiz kodlama ve yazılım eğitim merkezi: Maker LabYıl boyunca sürecek eğitimler sonunda yazılımcıların kullandığı birçok terim ve metot hakkında bilgi sahibi olacak olan öğrenciler; kendi oyunlarını tasarlamayı, elektronik programlamayı ve devre kurmayı deneyimleyecekler. Çocukları gelecekte kodlama, robotik, yapay zeka, Endüstri 4.0, 3D baskı, mobil uygulamalar ve benzeri teknolojilerde üstün kılmayı hedefleyen proje kapsamında Çerkezköy’de 10 ortaokul ve liseyle yakın çalışılması ve 9-17 yaş aralığındaki öğrencilere ve bu alanlardaki öğretmenlere eğitim verilmesi planlanmakta.

bsh

Hadi geleceği beraber kodlayalım!BSH Çerkezköy yerleşkemizde Kodluyoruz Derneği ile birlikte “Kodlama Okulu ve Maker Laboratuvarı”mızı açıyoruz! #BSH #GeleceğiKodlayanlar #MakerLab #MakersOfTomorrow #ArGe #Çerkezköy

Posted by BSH Türkiye on Dienstag, 6. März 2018

 

Maker Lab açılışında konuşan BSH Türkiye İcra Kurulu Üyesi (CTO) Ralf Fuchs; “Çağımızın gerekliliği olan teknoloji okuryazarlığı konusuna teknoloji üreten bir şirket olarak kayıtsız kalamazdık. Teknoloji ve kod okuryazarlığını yaygınlaştırmak, yazılım alanında çocuklarımızın geleceklerine değer katmak gayesiyle yola çıktığımız Makers Of Tomorrow projesinin ilk adımını BSH Grubu’nun dünyadaki üç Ar-Ge merkezinden biri olan Çerkezköy fabrikasında hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ve benzeri projelerle gelecekte çocuklarımızın daha iyi kod yazmalarını amaçlıyoruz. Çünkü kod yazmayı bilmek geleceğin tüm meslekleri için gerekli olan bir önkoşul haline gelecek. Çocuklarımızın geleceğe daha iyi hazırlanabilmeleri için bu tarz projelerin gelişmesini önemsiyor ve bu vizyon doğrultusunda projemizin yaygınlaşmasını hedefliyoruz.”

Türkiye’de teknoloji ve STEM alanında yaşanan eğitim eksikliğine dikkati çeken Fuchs, STEM ve teknoloji ile ilgili üniversitelerde kontenjanların oldukça düşük olduğunu belirtti. İnternet kullanımının gerçek yeteneklere dönüşme oranının çok az oluşuna vurgu yapan Fuchs, Türkiye’deki ileri bilgisayar kullanımı bilgisine sahip öğrencilerin oranının yalnızca yüzde 1 olduğunu açıkladı. Fuchs, Türkiye’de 15-29 yaş arasındaki gençlerin yüzde 30’unun hem işsiz hem de eğitimsiz olduğunu belirterek bu oranın 35 OECD ülkesi arasındaki en yüksek oran olduğuna dikkati çekti.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.