btbilgi

Tasarım ve mimarlık sitesi Designboom, Türkiye’den çıkan bir başka projeyi daha sayfalarına taşımış. İstanbul kökenli GAD Mimarlık stüdyosu, planlamakta olduğu fütüristik kütüphane projesi ile dünyaca bilinen tasarım sitesinin ilgisini çekmeyi başarmış durumda. Stüdyo çalışanlarından Gökhan Avcıoğlu, Mustafa Kemal Kayış, Seda Tugutlu, Cemal Erol ve Cafer Kutru imzalı proje bir binadan çok bir dev beyaz balina iskeletini anımsatmakta.

GAD Mimarlık, İstanbul’a fütüristik bir kütüphane hayal ediyorGAD Mimarlık tasarladığı kütüphane projesi ile geleneksel çizgilerin çok ötesine giden tarzını bir kere daha dışarıya vurmuş. İç tasarımda her yeri kaplayan raflar, tüm binayı destekleyen yapılarıın merkezini oluşturmakta. Binada bildiğimiz anlamda pencereler yok, onun yerine yanlar ve tepedeki açıklıklardan gelen ışığın her noktayı aydınlatması garantilenmiş. İlginç gölgeler yaratan bu ışıklandırma düzeni sayesinde binanın içi yıl boyunca aydınlık kalıyor.

Kitap rafları sadece iskeleti değil, kapı ve duvarları da oluşturan ana öğeler. Köşeleri olmayan genel tasarım anlayışı sayesinde bina neredeyse organik bir nesneymiş gibi durmakta. Orta avlu ise tüm ziyaretçilerin biraraya gelip keyifle zaman geçirecekleri bir bölgeye dönüştürülmüş.

GAD Mimarlık, İstanbul’a fütüristik bir kütüphane hayal ediyorTüm bina sade ve karmaşık biçimlerin karışımı sayesidne pek göremeyeceğimiz bir orjinalliğe sahip. Ana yapısal modüller üç boyutlu yazıcılar ile üretilecek. Bu parçaların üretiminde kullanılacak materyal ise ışığı geçiren özel bir kompozit olacak. Binanın dışı ise hem ışığı hem de ısıyı kontrol edebilmek için doğal bir bitki örtüsü ile kaplanacak. Binanın çevresinde piknik alanları, çeşitli mağazalar, bisiklet parkları ve etkinlikler için bir amfitiyatro olması planlanmış.

GAD Mimarlık, İstanbul’a fütüristik bir kütüphane hayal ediyorBu ilginç kütüphane henüz tasarım aşamasında ve GAD Mimarlık’ın ne zaman gerçeğe çevireceği konusunda bir bilgi bulunmuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.