btbilgi

İngilizlerin arabalara karşı olan ilgisi azalıyor mu? Yeni bir rapora göre İngiltere çapında yeni otomobil kayıtları son 11 aydır düşüş halinde. Ayrıca yeni dizel arabaların kayıtlarındaki düşüş ise rekor kırmış durumda. Sebepler arasında ilk sırayı Brexit kararı ile birlikte gelen ekonomik güvensizlik almakta.

The Guardian’ın haberine bakılırsa İngiltere’deki yeni satılan araba kayıtları geçen senenin Şubat ayına göre yüzde 2,8 oranında azalarak, 80 bin 805 adet olarak kaydedilmiş. Aylık düşüş oranlarının 2017 sonuna kadar çift haneli gitmekte olduğu, 2018 başında ise nihayet tek haneye düştüğü aktarılmakta. Mart ayı ise oranların artacağı ay olabilir. Bu ay ülke çapında plaka değişim dönemi olduğu için, sene boyunca yapılan kayıtların yaklaşık dörtte birinin bu dönemde gerçekleşeceği tahmin edilmekte.

Bunun da ötesinde İngiltere’de dizel araç satışları epey kötü durumda. Dizel otomobil satışları geçen aya göre yüzde 23,5 azalarak 28 bin 317 adete düşmüş. Bu rakam 2017’inin Şubat ayına göre büyük bir düşüş ifade etmekte. 2017’nin Şubat ayında dizel araba satışları tüm satışların yüzde 44,5 kadarını oluşturmaktaymış. 2018 Şubat ayında ise bu oran yüzde 35’e düşmüş durumda. Buna sebep olarak tüketicilerin eski dizel araçlarını artık daha uzun sürelerle kullanması gösterilmekte. Dizel araçların son yıllarda karıştığı emisyon skandalları da bu konuda olumsuz bir imaj oluşmasına ve satışların düşmesine etkide bulundu denilmekte. Benzinli otomobil satışları aynı dönemde yüzde 14,4 artış gösterirken, hibrit ve elektrikli arabalarda da yüzde 7,2 artış gözlemlenmiş.

Verilerin alındığı ‘The Society for Motor Manufacturers and Traders’ (SMMT) kurumu, yani motor üreticileri ve satıcıları derneği bu düşüşlerdeki sebebi bazı donelerle açıklıyor. Brexit ayrılması ile tüketicilerde oluşan endişeyi yukarıda zaten belirtmiştik. Bunun dışında İngiltere’de verilen otomobil kredilerinde oluşmakta olan sert kısıtlamalar ve limitler de geçerli bir sebep. Hükümetin dizel araçların etrafında dönmekte olan skandallarla ilgili kesin bir politikaya sahip olmayışı da, dizel arabaların satışlarında etki eden bir faktör şeklinde sunulmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.