btbilgi

Bulut bilişim (cloud computing) çok faydalı bir teknoloji, ayrıca hava durumu bazlı çeşitli esprilerin ve göndermelerin de kaynağı. Şimdi buna adını hava koşullarından alan bir başka teknoloji eklenmek üzere. ‘Sis bilişim’ (fog computing) denilen ve İtalya’daki Camerino Üniversitesi araştırmacılarının ortaya attığı bu kavram, aynı bulut depolama gibi bir uzaktan doküman depolama/yönetim teknolojisine işaret etmekte. Sis bilişim kavramının farkı, dosyaları ele alış şeklinde yatmakta.

Sis bilişim sisteminde bir kullanıcının çeşitli dijital dosyaları, bulut depolama tekniklerinde olduğu gibi tek bir sunucuda yer almıyor. Bunun yerine dosyalar dünya üzerinde farklı sunucularda bulunmakta. Farklı sunucular denilince, akla aynı dosyanın birden fazla kopyasının farklı sunucularda çoklu şekilde yedeklenmesi gelmemeli. Onun yerine dosyayı meydana getiren veri parçalarının değişik sunucularda barındırılması anlatılmakta. Kullanıcı dosyalarını görmek istediğinde, bu parçalar biraraya getirilip sunulmakta. Bu sayede kullanıcının dosyası, kendisi dışında kimse tarafından bütün şekilde görüntülenemiyor.

Araştırma ekibinden Rosario Culmone ve Maria Concetta De Vivo bu konsepti ‘International Journal of Electronic Security and Digital Forensics’ jurnalinde bir bilimsel makalede ayrıntıları ile anlatmışlar. Araştırmacılar makalede “Sunduğumuz fikir, bilginin materyalize halinden uzaklaşmayı içermekte. Uygulanmaya başladıktan belli bir süre sonra, belli bir veri dünya üzerinde hiç bir noktada bütünsel şekilde yer almayacak.” şeklinde açıklama yapıyorlar. Böylece hackerlar ve siber hırsızlar aradıkları bilgilerin sadece bir kısmını ele geçirebilecekler. Buldukları da sadece veri kümeleri olacak, tamamı okunabilir dosyalar değil.

Sis bilişim altyapısında ağ protokolleri farklı biçimlerde kullanılmakta. Yönlendirici cihazlar dosya paketlerini belli aralıklarla dünya üzerinde farklı sunuculara gönderecekler. Kullanıcı dosyayı açmak istediğinde farklı parçaları biraraya getirilip, görüntülenebilir ve düzenlenebilir şekle sokulacak. Üzerinde değişiklik yapılmış dosya tekrar parçalanıp ağda dolaşıma çıkacak. Bu yöntemin en büyük sorunu ise halen varolan küresel veri aktarım ağlarına çok büyük bir yük bindirecek olması olarak gösteriliyor. Ama en büyük avantajı da bulut bilişime göre çok daha güvenli bir çözüm sunması.

Araştırmacılar sis bilişim sistemlerinin ne zaman kullanıma sokulabileceği konusunda bir hedef veremiyor. Henüz teorik aşamada olmasının dışında, öncelikle yaratacağı yükü kaldırabilecek daha hızlı ve gelişmiş küresel ağ teknolojilerinin devreye girmesi gerekli olabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.