btbilgi

Bir zamanlar kurumsal akıllı telefon pazarının lideri olan BlackBerry, şu aralar sadece yazılım ve otonom araç teknolojileri ile uğraşmakta. Akıllı telefon markasını Çinli TLC Communications’a lisanslayan firmanın bir diğer gelir kaynağı ise, sahip olduğu 40 bin’den fazla teknoloji patenti. Bu patentlerin çoğu işletim sistemleri, ağ altyapıları, ses işleme, mesajlaşma, otonom araç sistemleri, siber güvenlik ve kablsouz haberleşme teknolojileri üzerine. Firma en son patent davaları sayesinde, 2017’de mobil çipseti devi Qualcomm’dan 800 milyon dolarlık bir maddi tazminat kazanmayı başarmıştı.

Şimdi gözünü aynı şekilde başka bir hedefe çeviren BlackBerry, bu sefer de Facebook ve alt iki markası olan WhatsApp ve Instagram’a dava açıyor. Firma bu üçlünün kendisine ait patentlerden yedi tanesini haksız şekilde kullandığını iddia etmekte. Patentlerin hepsi firmanın kendi tasarladığı “BlackBerry Messenger” mesajlaşma uygulaması üzerine. Bu patentler arasında mesaj şifreleme anahtar üretiminden mesaj gruplarını susturma özelliğine ve hatta uygulama ikonlarının köşesinde gördüğümüz “yeni uyarınız var” noktasının kullanımına kadar çeşitli konular bulunmakta.

Firma sözcüsü Sarah McKinney konuyla ilgili şunları söylüyor: “Hissedarların kontrolünde olan tüm ürünlerin ve fikri mülkiyet haklarının korunması her CEO’un doğal görevidir.” McKinney ayrıca bu davaların BlackBerry’nin iş yapma stratejisine uymadığını ama zorunlu kaldıklarını da belirtmekte. Davaların yıllar süren ve başarısızlıkla sonuçlanan görüşmelerden sonra açıldığı da verilen bilgiler arasında.

Bu iddialara karşı açıklama yapan Facebook’un Hukuk Danışmanlık Müdürü Paul Grewal, üzüntülü olduğunu aktarmış. Açılan patent davalarının bir zamanın Kanadalı teknoloji devinin ne kadar zor durumda olduğunu ifade ettiğini söyleyen Grewal, “BlackBerry yenilik üretme konusunda tüm çabalarından vazgeçmiş durumda ve başkalarının yaptıklarından kendine haksız pay çıkartmaya çalışmakta. Buna karşı mücadele edeceğiz” şeklinde konuşuyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.