btbilgi

Elektronik cihazların doğru geri dönüştürülmediği zaman çevreye ne kadar büyük zarar verdiğini biliyoruz. Sadece bilgisayar parçaları değil, her türlü cihaz için geçerli. Bunlara kuaförlerde kullanılan saç düzleştirici, saç maşası, fön makinesi gibi elektrikli aletler de dahil. Bu konuda bilinçlendirme amaçlı başlatılmış bir kampanya bulunmakta. ‘Çevre Dostu Salonlar’ projesinde Ventoso Professional Hair Tools firması, uluslararası kuaförlük dergisi Estetica ve elektronik atık işleme tesisi Exitcom Recycling Türkiye bir araya gelip, kuaför salonları ile çalışıyorlar.

Kampanya dahilinde kuaför salonları artık işlemeyen, çalışmayan veya bozuk elektrikli cihazları toplayıp Exitcom Recycling fabrikasına gönderiyorlar. Hedef yılda toplam 60 bin adet cihazın geri dönüşüm için toplanması. Bu hedefe ulaşmak için ülkemizde bu konuda duyarlı olabilecek 500 kuaför salonunun yılda toplam 120’şer adet atık toplayarak göndermesi yeterli bulunmuş. Kuaförler bu sayede bilinçli birer çevre dostu olarak belgelendirilmekte.

Bir yandan da proje kapsamında değerlendirilen geri dönüşüm malzemeleri sayesinde, Koruncuk Vakfı’na (Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı) bağış yapılmakta. Exitcom Recyling kampanya boyunca aylık olarak bilgilendirme yapacak, 6 ay sonunda ise bir geri kazanım raporu sunacak. Bundan sonra da toplanan atıkların geri dönüşümünden oluşan değerin karşılığı Koruncuk Vakfı’na bağışlanacak. Firma saç kurutma/fön makinesi, saç maşası ve saç düzleştirici gibi elektrikli cihazlarda, için ton başına (tahminen 2.000-2.500 adet cihaz) 500 TL bağış yapacağını açıklıyor.

Kuaför salonlarına elektrikli alet geri dönüşüm kampanyasıGeri dönüşüme katkı sağlayan kuaförler de birer “Çevreci Salon” belgesi almaya hak kazanacaklar. Çevreci Salon olmak isteyen kuaförler Ventoso Mutlu Müşteri Hattı’na başvuru yapacaklar. Çevreci Salon olacağını bildirecek olan kuaför, minimum 120 adet atığı göndereceğini taahhüt etmiş olacak ve listeye dahil edilecek. Bu salonlara projeye ilişkin duyuru malzemeleri ve SMS metinleri gönderilecek, müşterileri ile paylaşmaları istenecek. Yıl sonuna kadar veya daha önce 120 atık hedefini dolduran salonlara özel ‘Çevre Dostu Kuaför Salonu’ belgesi teslim edilecek ve duyurularda yer verilecek. En fazla atık toplayan ilk 10 salon, senede bir kez düzenlenen kuaförlük etkinliği Hairist’de ‘Çevre Dostu Salon Ödülü’yle onurlandırılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.