btbilgi

Avrupa şehirlerindeki elektrikli otomobil miktarı artarken, gözler de yavaş yavaş şarj istasyonu altyapılarına çevirilmeye başlandı. Bu konuda da Tesla firması önde gidiyor ve farklı şehirlere büyük çapta Supercharger istasyonları kuruyor. Fakat bu kadarı yeterli değil, Ionity gibi girişimler ve benzin istasyonlarında kurulmakta olan yeni şarj birimleri de yolda. Avrupa çapındaki çabalara şimdi de merkezi Almanya’da bulunan büyük telekomünikasyon şirketi Telekom da katılıyor.

Telekom firması dağıtım kutularını dönüştürerek, mevcut elektrikli araba şarj altyapısını iki katından daha fazla bir kitleye yükseltmeyi planlıyor. Şirket Almanya’da var olan ağlarındaki 12 bin’den fazla dağıtım kutusunun güncellenmesi sürecine girişmiş durumda. Alman otomotiv endüstri yayını olan Automobilwoche’ye açıklama yapan Telekom, dağıtım kutularından en az 500 adet 100 kW’lık hızlı şarj istasyonu kurmayı planladıklarını söylemiş. Firmanın planladığı miktarın geri kalan kısmı ise, 22 kW’a kadar şarj kapasitesine sahip ikinci seviye şarj noktaları olacak.

Almanya’da halen yaklaşık 10 bin 800 civarı herkese açık şarj noktası bulunmakta. Bu plan tamamlandığı zaman ülke çapında mevcut şarj altyapısını tek başına iki katına çıkartacak. Verilen bilgiye göre Telekom üzerinde şarj noktaları bulunan yeni dağıtım kutuları için  iki prototip ile çalışmalarına devam etmekte. Firma 2018’in yaz aylarında bunların kurulumlarına başlamayı planlıyor. 2020’ye kadar toplamda 12 bin istasyon hedefine ulaşmak niyetindeler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.