btbilgi

Küresel üst seviye TV pazarının liderlerinden LG, Seul’de gerçekleştirilen tanıtım etkinliğinde ThinQ AI teknolojisini ve gelişmiş α (Alfa) işlemcisine sahip yeni televizyonlarını tanıttı. Etkinlikte tanıtılan W8, G8, E8, C8 ve B8 serisi 2018 model OLED TV televizyonların hepsi yapay zeka destekli olacak. Her model, Picture-on-Wall’dan (77/65W8), One Glass Screen (65G8), Picture-on-Glass (65/55E8) ve Cinema Screen tasarımına (77/65/55C8 ve 65/55B8) kadar birbirinden farklı birçok tasarım özelliğini öne çıkartıyor. Yapay zeka ile donatılan SUPER UHD TV’lerin (SK95, SK85 ve SK80) ekran boyutları 49 ve 77 inç, diğer ekranların boyutları ise 55 – 77 inç arasında sunulacak.

2017’de 1,6 milyon adet olarak gerçekleşen OLED TV satışlarının 2018’de 2,5 milyon adete çıkması bekleniyor. Bu devasa pazarda öne çıkabilmek için artık TV setlerinde yenilikçi özelliklere ihtiyaç var. LG bu amaçla en yeni modellerini α (Alfa) 9 akıllı işlemcisiyle güçlendirmiş. İşlemcinin ana yeniliklerinden biri de geleneksel tekniklerin iki katı olan 4 adımlı gürültü azaltma süreci. Kullanılan algoritma, düzgün geçişlerin çok daha etkili olması için dikkat dağıtıcı yapaylıkların etkilediği görüntü netliğini düzeltme konusunda başarılı. α 9 işlemcisi ayrıca renkleri orijinaline en yakın hale getirecek ileri eşleştirme özellikleriyle renk performansını da geliştiriyor. İşlemci 120 kare/sn’de çok daha düzgün ve temiz hareketli görüntü üretecek yüksek kare hızını (HFR) desteklemek amacıyla sıfırdan tasarlanmış.

LG’nin ThinQ özelliği ise en yeni akıllı TV’lerde gelişmiş interaktif bir deneyim sunuyor. ThinQ AI destekli TV’ler akıllı ev bağlantı noktası olarak çalışabiliyor. Böylece WiFi ya da Bluetooth ile TV’ye bağlanan robotik süpürgeler, klima / hava temizleyiciler, akıllı aydınlatma, akıllı ses sistemleri ve birçok diğer cihazlar gibi akıllı ev ürünlerine erişebilmekte.

ThinQ AI yapay zeka fonksiyonunun bir başka becerisi de, kullanıcıların gelişmiş ses asistanı sayesinde doğrudan uzaktan kumandaya sesli komut verebilmeleri. LG’nin üst düzey derin öğrenme platformu Deep ThinQ altyapısı üzerinden Doğal Dil İşleme (NLP) sistemi devreye giriyor. NLP özelliği ABD, Almanya, Avustralya, Brezilya, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya, Kanada, Kore, Meksika, Polonya, Rusya ve Türkiye olmak üzere ilk aşamada 14 ülkede aktif olacak. Diğer bölgelerde kullanıcılar, ürünlere tanımlanmış 10 ana dil ayarından faydalanacaklar (İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Brezilya Portekizcesi, Lehçe, Korece, Rusça ve Türkçe).

Yapay zekalı televizyonların devri LG ThinQ AI ile başlıyor

Bu televizyonlar ayrıca Elektronik Program Rehberi (EPG) tabanlı hizmetleri destekleyerek gerçek zamanlı bilgi sağlıyor ve istenen içeriklere sahip kanalları düzenleyebiliyor. Kullanıcılar “Bu filmin müziklerini ara” ya da “Program bittiğinde televizyonu kapat” gibi programın ismi ya da belli bir zamanlaması olmayan komutlar da verebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.