btbilgi

Microsoft’un kariyer sitesi her sene 9 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Yıllık 2 milyon kişinin başvurduğu sistemin başında Küresel Yetenek İşe Alma Müdürü Chuck Edward bulunmakta. Fast Company’nin yaptığı bir söyleşide Edward şirketinin, son 3-5 sene içinde iş gücünün dönüşümüne büyük önem verdiğini aktarıyor. Bu dönüşümde şirkete yeni beceriler ve fikirler eklemenin öncelikli eğilimleri olduğunu ifade eden Edward, müdürlerin ve liderlerin yeni yeteneklere aç olduğunu söylemiş.

Edward söyleşide aşağıdaki 5 noktaya dikkat çekerek, kariyer için başvuracaklara önemli ipuçları veriyor:

LinkedIn ilk sırada

Edward dünya çapında binlerce yetenek avcısının bulunduğunu ve en baştaki veri toplama kaynağı olarak LinkedIn’i kullandıklarını açıklıyor. “Sektörde devamlı yapay zeka ve otonom tarayıcılarla ilgili konuşulduğunu biliyoruz. Fakat bunların insan yetenek avcılarının yerini yakın gelecekte alacağını zannetmiyorum” diyen kariyer uzmanı, iş için başvuracakların LinkedIn profillerini optimize etmelerini ve becerilerini geliştirerek bu platformda doğru yansıtmalarını öneriyor.

Öğrenme sürecini asla bırakmayın

Microsoft işe alım sürecinde adayların geçmişte liderlik özelliği gösterip göstermediğine çok dikkat etmekte. Edward’a göre Microsoft’un şirket kültüründe çalışanların meraklı ve öğrenmeye açık olması büyük bir yer tutmakta. Adaylar hatalarından nasıl ders almışlar, azimli ve esnekler mi? Bunların hepsi işe alım sürecinde en az teknik beceri veya sosyal yetenekler kadar önemli.

Kültür ve trendleri inceleyin

Microsoft’a başvuran adayların yüzyüze görüşme aşamasında karşılaşacakları bazı temalar bulunmakta. Edward adayların şirketin kariyer sayfalarını incelemesini, şirket kültürü ile ilgili bilgi edinmelerini, genel şirket durumunu ve yeniliklerini takip etmelerini tavsiye ediyor. Ayrıca dünya üzerindeki trendlerin ve haberlerin takip edilmesi de adayların işine çok yarayacak özelliklerden biri olarak ön plana çıkartılmış.

Hızlı düşünmeyi alışkanlık haline getirin

Edward’ın verdiği ilginç bilgilerden biri de, adaylarla görüşme yapan kariyer yetkililerinin tuhaf sorular sormayı sevdikleri. Mesela durup dururken “Bir sosisli sandviç genişlemeye başlarsa neresinden ikiye bölünür ve neden?” diye bir soruyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Edward yetkililerin bu tür soruları, özellikle adayların pratik zekasını ve ayak üstü çözüm üretebilme yeteneklerini analiz etmede kullandıklarını belirtmekte.

Görüşmede biraz endişeli olmak iyidir

Kariyer müdürünün verdiği önemli önerilerden biri de görüşme için aşırı hazırlıklı olmaktansa, biraz gergin veya diken üzerinde olmanın daha faydalı olacağı. Adayların aşırı hazırlıklı olmalarının sürece faydalı etkisi olmayacağı ve sorulacak soruları bilmenin imkansız olduğu da akrtarılmış. Edward görüşmeyi yapanların da insan olduğunu, özellikle de öğrencilerin veya ilk işine başvuranların buna dikkat edemediklerini hatırlatmakta. Adayların en gerildikleri anlarda derin bir nefes almalarını, bir yudum su içmelerini ve sakinleşmelerini tavsiye ediyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.