btbilgi

85 yıllık Danimarkalı oyuncak devi Lego, birkaç yıl önce standart plastik materyallerden uzaklaşma sözü vermişti. 2030 yılına kadar oyun parçalarında ve ürünlerinde sürdürülebilir alternatif malzemeler kullanma sözü veren firma, bunun ilk adımını atıyor. Lego’nun üretiminde şeker kamışı kullanılacak ilk biyoplastik parçaları, bu senenin sonunda satışa çıkartılacak. Nihai hedef tüm ürünlerin fosil yakıt bazlı malzemelerden kurtarılması.

Firma şimdiye kadar parça üretiminde ‘acrylonitrile butadiene styrene’ isimli, petrol bazlı plastik materyalini kulanmaktaydı. Kullanılacak yeni malzeme yumuşak ve esnek bir materyal olan polietilen. Bu materyal şeker kamışından çıkartılan etanol ile imal edilmekte. Lego polietilenden üretilen parçaların, standart plastik ürünler kadar dayanıklı olduğunu söylüyor. Biyoplastik kategorisinde olduğu için istendiği kadar geri dönüşüm yapılabilmekte. Fakat malzemenin yüzde 100 biyoçözünür olup olmadığı konusu henüz çok açık değil.

Biyoplastik malzemeden üretilecek ilk Lego parçaları botanik nesneler olacak. Yani ağaç, yaprak, çalı, çimen gibi doğayı resmeden parçalardan başlanıyor. Ardından da minifigürler ve farklı parçaların üretiminde kullanılmaya başlanacak. İlk aşamada biyoplastik kullanımı tüm üretilen parçaların yüzde 1-2’si kadar oranı oluşturacak. Fakat zamanla oranın artırılacağı ifade edilmekte. Lego firması 2015 yılında yaptığı bir açıklama ile bu Ar-Ge çalışmaları için 1 milyar Danimarka Kronu (yaklaşık 165 milyon dolar) bütçe ayırdığını duyurmuştu.

Firmanın bu yöndeki çalışmaları arasında Ar-Ge dışında çevre koruma kuruluşu World Wildlife Fund (WWF) ve Bioplastic Feedstock Alliance (BFA) ile ortaklıklar da var. Lego 2030 yılında tüm plastik tüketimini dönüştürmek niyeti dışında, ayrıca sıfır atık politikasını da tamamlamış olmak istiyor. Artık kullanılmayan, istenmeyen veya çöpe atılacak parçaların toplanıp çeşitli çocuk bakım kurumlarına bağışlanması veya son çare olarak geri dönüştürülmesi de firmanın operasyonları arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.