btbilgi

Tün tarih boyunca herkes değerli bulduğu şeyleri, eşyalarını, evlerini ve paralarını kötü niyetli kişilere karşı korumaya çalışmıştır. Bunun en kolay yolu yaşadığınız yere güvenlik önlemleri yerleştirmek, kendinize bir güvenlik görevlisi tutmak veya bir kasa edinmek olabilir. Veya ortaçağda olduğu gibi kitaplarınıza çalınmaya karşı lanetler yerleştirebilirsiniz. Günümüzde ise evlerimizi ve değerli nesnelerimizi korumak için çok daha teknolojik yöntemler var. Bunların en yenisi (ama sonuncusu değil) Kevin isminde bir cihaz.

ABD ve Avrupa’da yapılan araştırmalara göre her iki kişiden biri hayatı boyunca bir veya daha fazla hırsızlık olayı ile karşı karşıya kalmakta. Birşeyler çalındıktan sonra kayıplarımızı yerine koymak zor olabileceği gibi, hırsızlık deneyiminin psikolojik etkilerini de ömrümüz boyunca üzerimizden atamayabiliriz. Kevin buna karşı geliştirilmiş bir ev koruyucusu. Tasarımcısı İsveçli Mitipi firması onu “ sanal ev arkadaşı” olarak tanımlıyor. Cihazın ismi ise 1990 yapımı ünlü komedi filmi ‘Home Alone’daki ana karakter Kevin McCallister’dan geliyor.

Filmde Kevin karakteri ailesi ile tatile gideceğine, şans eseri evde tek başına kalır. Bu durumdan faydalanmak isteyen iki hırsızla başetmek için ise evin her yerine caydırıcı tuzaklar kurar. İşte Kevin ismindeki güvenlik cihazı da hırsızları evinizden uzak tutmak için sanal yöntemler kullanmakta. Cihaz çalıştırıldığında evde sanki birileri varmış gibi sesler çıkartmakta, ışık yakıp söndürmekte, müzik çalmakta, TV çalışıyor gibi yapmakta ve hatta evde gezen birileri varmış gibi gölge oyunları bile oluşturabilmekte.

Elektriğe taktıktan sonra kurulumu yaklaşık 5 dakika tamamlanabilen Kevin, evde birileri varmış hissini vermek için özel bir mantık algoritması devreye almakta. Evin içinde bulunduğu yer, hava durumu, ev tipi, kullanılan dil gibi bilgiler girildikten sonra kendi kendine çalışmaya başlıyor. Siz evde yokken güçlü hoparlörü ile evde olabilecek sesler ve efektler yaratılıyor. Arka plan ışıklarını sağlayan lambası 130 wattlık bir ampule veya 3000 lümenlik bir TV seti gücüne sahip. Bu sayede evde 65 inç TV varmış gibi değişken ışık yayabiliyor.

Bir Kickstarter kampanyası ile önsiparişe açılan cihaz, kampanyanın ilk 24 saatinde 50 bin dolarlık hedefi yakalamış ve geçmiş bile. Yaklaşık 113 bin dolarlık kampanya finalinde, cihaz ek hedefler sayesinde insan konuşması simülasyon yeteneğine bile sahip olabilir gibi gözüküyor. Cihaz şimdilik İngilizce ve Almanca desteklemekte, fakat yakında buna başka diller de eklenecek. Kevin kampanyada yaklaşık 160 dolardan satılmış ve Aralık 2018’de piyasada olması planlanmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.