btbilgi

Dünya çapında tüm bankalar ileri seviyede güvenlik önlemleriyle kendilerini ve müşterilerini güvende tutmaya uğraşmakta. Fakat bankacılık sisteminin büyük oranda dijitalleşmesi, siber saldırganların işlerini de kolaylaştırıyor. Bilgisayar sistemlerine ve ağlara girmek için her yolu deneyen saldırganlar, paraya ulaşmak için devamlı yeni yöntemler denemekteler. Bunların en yenisi ise uluslararası para transfer sistemi SWIFT oldu. Sistemi hedef alan siber hırsızlar, son olarak Rusya ve Hindistan’daki iki bankadan 8 milyon dolar çalmayı başarmış.

Siber güvenlik firması ESET, özellikle SWIFT sistemi istismar edilerek yapılan dijital banka soygunlarına dikkat çekiyor. Rus Merkez Bankası, geçen yıl bir Rus bankasının SWIFT sistemine yapılan saldırı sonucunda bilgisayar korsanlarının 6 milyon Amerikan doları çaldığını duyurdu. Reuters’in verdiği bilgiye göre, kimliği belirlenemeyen bilgisayar korsanları önce bir banka çalışanının iş bilgisayarını ele geçirmiş. Hindistan’da ise bilgisayar korsanlarının ülkedeki ‘City Union Bank’ sistemlerini ihlal ettiği ve paranın yönlendirilmesi için SWIFT kullanarak yaklaşık 2 milyon doları çalmaya çalıştığı haberi verilmiş.

Bu iki soygun, her gün bankalar arasında trilyonlarca dolarlık transfer gerçekleştirilmesine aracılık eden SWIFT’i kullanan bir dizi hırsızlığın en sonuncusu. Aralık 2017’de, korsanların sahte transfer işlemleri yoluyla Rus Devlet Bankası Globex’ten 1 milyon dolar çalma girişiminde bulunduğu ortaya çıktı. Ancak soygun büyük oranda engellenmiş. Siber hırsızların yalnızca 100 bin dolar çalabildiği tahmin edilmekte. 2016 yılında ise Rus Merkez Bankası ve ticari bankalardaki hesaplarda toplam 31 milyon dolarlık hırsızlık meydana gelmiş.

Bankalara yönelik siber saldırılar farklı yöntemler içerse de, dünya çapında artarak devam etmekte. Özellikle geçen seneki ve bu seneki artan denemelerden sonra, SWIFT siber saldırıları engellemeye yönelik tedbirleri açıkladı ve defalarca tüm dünyadaki bankaları güvenliği artırmaya çağırdı.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.