btbilgi

İnternet üzerinde web sitesi açmak artık çok kolay. Bu kolaylık da gelişmiş yayıncılık platformları sayesinde mümkün olabildi. Kullanıcılara sonsuz seçenekte şablonlar, kolay kurulum, kolay içerik idaresi ve eklentiler sayesinde işlevleri geliştirme şansı veren platformlar, artık web sitelerinin vazgeçilmez belkemiğini oluşturmakta. Yayıncılık platformları içinde açık ara önde olan da WordPress. Web teknolojileri araştırma firması W3Techs’in son verilerine bakılırsa, artık her üç web sitesinden biri WordPress ile inşa ediliyor.

WordPress şu anda tüm internetin yüzde 30’unun arkasındaki güç olarak hakimiyetini sürdürmekte. Platformun bundan önceki en önemli nirengi noktası olan yüzde 25 seviyesi 2015 yılının Kasım ayında yakalanmış ve geçilmişti. Buradaki oranlar tüm web’i yansıtmakta, yani arka planda bir içerik yönetim sistemi (CMS) olmayan siteler de analize dahil edilmiş durumda. CMS pazar payında ise WordPress yüzde 60,2 ile yine lider durumda. 2015 Kasım itibarı ile bu oran yüzde 58,7 imiş. En yakın rakipleri olan Joomla platformu yüzde 3,1 ile ikinci, Drupal ise yüzde 2,2 ile üçüncü sırada.

W3Techs firması web veri toplama sistemi Alexa üzerindeki 10 milyon web sitesini takip etmekte. Bu verilerden üçer aylık ve yıllık raporlar çıkartmakta. W3Techs’in raporunda sadece WordPress’in resmi platformu üzerinde kurulan hazır siteler ele alınmamış. Kullanıcılar isterlerse CMS paketini indirip kendi sunucuları üzerinde de çalıştırabilmekte. Araştırma sonuçları tüm bu sitelerin hepsini kapsamakta. Platform ayrıca en hızlı büyüme gösteren CMS altyapısı olarak da lider. 1 Şubat 2018’den beri WordPress üzerinde yeni 1.825 site açılırken, en yakın takipçisi olan Squarespace üzerinde 363 ve Wix üzerinde ise 261 site açılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.