btbilgi

Otomatik yıkama makineleri uzun zamandır araba sahiplerinin hizmetinde. Normal araçlar için gayet pratik yıkama işlevi sunan bu makineler, yakın gelecekte sokaklarda görmeye başlayacağımız otonom arabaların ise en büyük düşmanlarından biri olacak. Halen çeşitli ülkelerdeki şehirlerde testleri devam etmekte olan otonom arabaların da temizlenmeye ihtiyaçları var. Ama burada sorun bu tür otomobillerin sensör sistemlerinin aşırı hassas olması.

Kendi kendine gidebilen bir araba otobanlarda hiç sorunsuz yol alabilir, şehir trafiğinde yönünü bulabilir ve hatta yayalarla bile başedebilir. Ama otomatik araba yıkama makinelerinin kaotik çalışma şekilleri, bu arabaların kafasını aşırı şekilde karıştırıyor gibi görünüyor. Yıkama makinelerinin kullandığı deterjan ve kimyasal temizleyiciler sensörlerde kalıcı izler bırakma potansiyeline sahip denilmekte. Ayrıca kimyasal maddeler olmadan bile kameralarda kalan su izleri görüşü tamamen etkileyebilmekte. Bunun da dışında otomatik yıkama makinelerinin yüksek devirli fırçaları, sensör birimlerini yerlerinden sökebilecek ya da ayarlarını bozabilecek güçte.

Otonom araç sensörleri basit birer kameradan ibaret değiller, halen oldukça pahalı ve hassas donanımlar. Özel tasarım birinin bozulması kullanıcıya binlerce dolar masraf çıkartabilir. Ama bir yandan da her araç gibi bunları da temiz tutmak gerekli. Özellikle de sensör parçalarının temizliği, aracın algılama ve analiz biriminin doğru çalışması için önemli.

Otonom arabanızı sakın otomatik yıkama makinesine sokmayın

O zaman çözüm, otonom araçların temizliği için bambaşka çözümler geliştirmek olabilir. Zaten Waymo, Uber ve Toyota gibi bu alanda çalışan firmalar test ettikleri araçlarının özel temizliği için işe tonla insan görevli aldıklarını açıklamışlar. Ayrıca Waymo firması ABD’de test etmekte olduğu otonom özellikli Chrysler Pacifica araçların temizliği için dev araç kiralama şirketi Avis ile bir anlaşma da yapmış. Avis bu hizmeti ile dünyanın hiç bir yerinde görülmeyen bir araç temizliği hassasiyeti sunduğunu ifade etmekte. İşin içine Seeva gibi sırf bu konuda uzmanlaşacak startup firmaların da sektöre girmesi ile, yakın gelecekte “otonom araba temizleyiciliği” gibi yepyeni bir iş kolu görebiliriz.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.