btbilgi

Akıllı telefonlar tüm kullanıcıların kalbini çalmış olabilir, fakat hala akıllı olmayan telefonlara büyük ilgi var. Akıllı telefonlar çıkmadan önce herkesin elinde olan kapaklı, katlanan veya tuşlu geleneksel cihazlar dünya çapında hala 1,3 milyar kişi tarafından kullanılmakta. Bu da tüm bu insanların modern telefonların özelliklerinden faydalanamadığı anlamına gelmekte. Harita uygulaması, sosyal medya, dijital asistan, 4G, NFC gibi özellikelrin hiçbiri bu eski tip cihazlarda bulunmamakta. KaiOS isTechnologies firması bu durumu tamamen değiştirmek için yola çıkmış.

Firmanın tuşlu cep telefonları için tasarladığı mobil işletim sistemi KaiOS, 2018’in Şubat ayına kadar dünya çapında 20 milyon telefona yayılmış durumda. Firma 2019’a akdar bu rakamın 120-150 milyon kullanıcı arasına yükselmesini bekliyor. Bu yenilikçi işletim sisteminin kullandıldığı, belki de en tanıdık gelecek telefon Nokia’nın eski 8110’unun yeni versiyonu olan, HMD Global’ın Mobil Dünya Kongresi’nde duyurduğu 8110 4G olacak. HMD dışında ayrıca Doro, Reliance Jio, Alcatel, Bullitt, Micromax gibi küçük cihaz üreticileri de KaiOS kullanan çeşitli telefonlar piyasaya sürmüş durumdalar.

KaiOS işletim sisteminin en büyük özelliği, akıllı telefonlarda bulunan birçok özelliği tuşlu telefonlara getirebilmesi. Sistem tamamen HTML5 üzerinde çalışıyor ve farklı üreticiler telefonlarındaki görünümü istedikleri gibi düzenleyebiliyorlar. Mesela HMD firması 8110 4G modeli için arayüzü, cep markasını satın aldığı Nokia’nın eski işletim sistemi Symbian’a benzetmiş. Sistem aynı akıllı telefonlar gibi uygulama (app) ortamını destekliyor; 4G/LTE, GPS, NFC, sosyal medya gibi tonla özellik kullanılabiliyor. Bunun önemli bir sebebi, KaiOS’in Qualcomm gibi çipset üreticilerinin giriş seviye ürünlerinin yenilikçi becerilerine maksimum uyumlu olarak tasarlanmış olması. Ayrıca sistem o kadar küçük boyutlu ki, 256 MB belleği olan bir telefonda bile sorunsuz çalışabilmekte.

İşletim sistemi yakında kendi uygulama mağazasına da sahip olacak. Bu mağazada akıllı telefonlardan alışık olduğumuz türden çeşitli uygulamalara erişilebilecek. KaiOS Technologies bunun için Google, Facebook, Twitter gibi büyük firmalar ile çalışıyor. Bu telefonlarla yapılabileceklerin en üst sınırlarından biri olarak,  JioPhone 4G kullanıcılarının video streaming hizmeti ile küçük ekranlarında bile şovları ve dizileri izleyebilmeleri gösterilebilir. 8110 4G modelinde Google Assistant ve Google Maps uygulamalarının gayet güzel çalıştığı rapor edilmekte.

KaiOS barındıran bir telefon, akıllı telefon kullanıcılarının bile işine yarayabilir. Yanınızda 10-15 gün pili bitmeyecek, 4G ve her türlü uygulama destekleyen yedek bir telefon olmasını ister misiniz? Farklı bir operatörden ucuz bir hat alıp, kablosuz erişim noktası gibi de kullanabilirsiniz. Doğa gezilerine çıktığınızda dünyadan kopmamak için şarjı ikinci günde bitecek bir cihaz yerine, bir KaiOS telefon bulundurmak işinize gelebilir. Tabi zamanda geriye doğru gidip, tuşlu telefon kullanım mantığına tekrar alışmanız gerekecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.