btbilgi

Google kullanıcıların gweb gezintileri sırasında yaşadıkları can sıkıcı durumları biraz daha azaltabilmek için büyük bir adım atıyor. Temmuz 2018’den itibaren, HTTPS yerine HTTP kullanan siteleri “güvenli değil” olarak işaretlenecek. SSL sertifikasına sahip olmayan sitelerin büyük güvenlik riskleri taşıdığını belirten Google bu tavrıyla kurum, kuruluş ve işletmeleri HTTPS kullanmaya teşvik etmeyi amaçlamış.

HTTPS (HyperText Aktarım Protokolü Güvenliği) web siteleri ve kullanıcı bilgisayarları arasındaki aktarılan verilerin bütünlüğünü ve gizliliğini sağlayan gelişmiş bir internet protokolü. Bu protokolü devreye almış olan siteler Google Chrome tarafından güvenli olarak işaretlenmekte. Kullamayan sitelerin büyük güvenlik riskleri taşıdığını belirten Google, Temmuz 2018’den itibaren bu sitelere erişimi kısıtlayarak kullanıcı verilerini riske attıkları için arama sonuçlarında da alt sıralara düşürecek.

HTTPS ile gönderilen bilgiler şifreleme, veri bütünlüğü ve kimlik doğrulama gibi üç temel koruma katmanı sağlayan ‘Transport Layer Security – TLS’ (Taşıma Katmanı Güvenliği) protokolü ile güven altına alınıyor. Yani bir web sitesi ziyaret edildiği anda alınan ve gönderilen veriler gizlice dinleme yapan saldırganlara karşı korunmak üzere şifreleniyor ve değiştirilmeye karşı güven altına alınıyor. Ayrıca o web sitesinin gerçekten ilgili kuruluşa ait olup olmadığının doğrulanması da sağlanmakta.

Google kimseyi HTTPS kullanımı konusunda zorlamamakta. Fakat firmanın Chrome tarayıcısı web sitelerini SSL kullanımına göre “Güvenli”, “Güvenli Değil” ve “Güvenli Değil veya Tehlikeli” etiketleri ile sınıflandırmakta. Bu da kullanıcıların dikkatini çekip, veri güvenliği konusunda bilinçlenmelerini sağlamak için bir araç olarak kullanılmakta. Daha bilinçli internet kullanıcıları için web gezintileri daha güzel deneyimlere dönüşmekte.

Komtera Teknoloji gibi güvenlik entegrasyon firmaları, ticari işletmelerin HTTPS’ye geçiş yapmamaları sonucunda arama sonuçlarında alt sıralara düşme riski olduğunu hatırlatmakta. Google arama motoru aracılığı ile güvenliğin web siteleri için bir sıralama kriteri olarak değerlendirildiğini belirtiyor. Güven veren web siteleri de arama sonuçlarında daha üst sıralamalarda yer alabilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.