btbilgi

Porsche otomobil dünyasında bir ilke daha imza atarak, blokzinciri uygulamalarını otomotiv dünyasına taşıdı. Bu teknoloji kullanarak yapılan işlemler güvenli olduğu kadar, yüksek hızlarda işlenebilme sağlamakta. Test edilen projeler arasında otomobili akıllı telefon uygulaması ile kilitleyip açma ve geçici erişim izni verme gibi baz işlevler yer alıyor. Ayrıca şifrelenmiş veri dosyalama modelini temel alan yeni iş modellerinin geliştirilmesi de projeler arasında. Bu teknolojinin ileri aşamada otonom sürüş sistemlerinin gelişimine de yarayacağı tahmin edilmekte.

XAIN firması ile beraber geliştirilmekte olan blokzinciri teknolojileri, veri alışverişinde kullanılmakta ve merkezi olmayan bir protokol. Bitcoin ve Ethereum gibi öne çıkan kriptopara birimlerinin temelini teşkil ediyor. Porsche Finans Stratejisti Oliver Döring yeni projeleri ile ilgili şunları aktarmış: “Blokzinciri hızlı ve güvenli veri transferine imkan tanıyor. Bu sayede otomobillerini şarj ederken, park ederken veya bir kuryeye araçları için geçici bir erişim izni verirken müşterilerimizin içi rahat olacak. Bu yenilikçi teknolojiyi, müşterilerimiz için doğrudan fayda sağlayacak bir biçime sokuyoruz.”

Otomobilin doğrudan blokzinciri ağının bir parçası haline gelmesi demek, doğrudan çevrimdışı bağlantı, yani sunucu kullanmaksızın otomobile bağlanmak anlamına geliyor. Otomobili blokzinciri bazlı uygulama ile açıp kapatma işlemi, başka metodlara göre altı kat daha hızlı. İşlem sadece 1,6 saniye sürüyor. Tüm süreç etkili bir kriptografik şifreleme altında gerçekleştirilmekte. İşlemler blokzinciri ile kaydedilerek, dışarıdan müdahaleye kapalı bir şekilde sadece uygulama üzerinden takip edilebiliyor. Otomobile daha güvenli şekilde erişim izni verilmesi ve otomobil sahibinin verilen izinleri dilediği zaman uygulamadan görüntülemesi mümkün.

Porsche aynı zamanda blokzinciri teknolojisini temel alan yeni iş modelleri üzerine de projeler geliştirecek. Denetlenebilir veri dosyalama sayesinde, işlenecek bilgiler dağıtılmış bir blokzinciri üzerinde yerel olarak şifreleniyor. Veri hareketleri kayıt altına alındığından, verilerin silinmesi ihtimaline karşı şeffaflık sağlanmakta. Geleceğin otonom sürüş sistemlerine bu yöntem ile yeni fonksiyonlar eklenebilir. Örneğin bu sayede yerel olarak toplanan ve otonom sürüşü geliştiren veriler, güvenli bir şekilde diğer araçlarla paylaşılabilir. Müşteriler de korumalı bir şekilde paylaşılan sürü verilerinden yararlanabilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.