btbilgi

Otonom araç teknolojisi her geçen gün farklı şekillerde karşımıza çıkmaya devam ediyor. Yakı ngeleceğin en büyük teknoloji trendlerinden olan kendi kendine sürüş, sadece arabalarla sınırlı değil. MIT (Massachusetts Institute of Technology) araştırmacıları ve proje ortaklarından oluşan bir ekip, Hollanda’nın ünlü kanallarını ROBOAT ismindeki bu türden teknelerle doldurmaya kararlılar.

Amsterdam kanallarına otonom tekne projesi: ROBOATAmsterdam Gelişmiş Şehir Çözümleri Enstitüsü (Amsterdam Institute for Advanced Metropolitan Solutions – AMS) ile çalışan MIT araştırmacıları, Amsterdam kanallarını her gün kullanan kişiler için hayat kalitesini artırmak için bu projeye girişmişler. ROBOAT projesinin diğer hedefleri ile çevrenin korunması, alternatif toplu taşıma yöntemleri geliştirilmesi ve kanal üzerinde yenilikçi teknolojik yapılar tasarlamak. Çalışmalar sonucunda gelişmiş ve sürdürülebilir bir lojistik çözümü oluşturulması niyeti ile yola çıkılmış durumda.

ROBOAT ismindeki otonom araçlar, tam anlamı ile tekneye benzemiyor. Daha çok farklı işlevler için kullanılabilen birer yüzen platform denilebilir. Bu platformlar gerektiğinde kanal boyunca turistleri, yükleri veya başka araçları taşımak için kullanılabilecek. Ayrıca arka arkaya dizilip gerektiğinde geçici köprüler oluşturabilecekler. Kanaldaki kazalara veya kurtarma çalışmalarına da direk destek olmaları planlanmış. Bir başka planlanan işlev ise, üzerlerindeki sensörler ve ölçüm cihazları sayesinde kanallardaki doğa yaşamı ve çevre koşullarını takip altında tutabilmek.

Amsterdam kanallarına otonom tekne projesi: ROBOAT1.000 kilometre uzunluğunda kanallara ve toplamda 1.500’den fazla köprüye sahip Amsterdam’da ilk araçların en geç 2019’da denemelerine başlanması öngörülmüş. Projenin destekçileri arasında Delft Teknoloji Üniversitesi, Wageningen Araştrma Üniversitesi, Waternet, Amsterdam Yerel Yönetimi ve Boston Yerel Yönetimi bulunmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.