btbilgi

Tesla 2012’de Model S ile lüks elektrikli sedan otomobil dönemini başlattı. 2015’de ise bir başka elektrikli araba segmenti açarak Model X SUV’u piyasaya sürdü. Geleneksel otomotiv markaları da elektrikli araba üretiyor fakat henüz hepsi tam anlamıyla bu akımı benimsemiş değiller. Bu yüzden Tesla her firmanın yeni bir araba tanıttığı zaman kendine rakip olarak gördüğü, en çok ilgi çeken ve en popüler isim olmayı başardı. Jaguar Land Rover’ın duyurduğu elektrikli SUV I-Pace de bundan uzak duramıyor.

Elektrikli SUV Jaguar I-Pace: Tek rakibim Tesla Model X…Jaguar I-Pace modeli, firmanın Avusturya’nın Graz şehrindeki fabrikasında üretime girecek. Dört teker çekişli ve çift motorlu araç 90 kWH kapasiteli batarya paketi ile yaklaşık 390 kilometrelik menzil vaat etmekte. 0-100 arası hızlanma 4,5 saniye ve yaklaşık güç de 394 beygire denk olarak belirtilmiş. Jaguar aracın sıfırdan yüzde 80 şarj oranına, 100 kW DC özellikte bir istasyonda 40 dakikada varacağını aktarmış. Evde kurulacak bir Seviye 2 şarj istasyonu ise arabayı 2 saatte tam şarjla doldurabilmekte.

Aracın içinde 10 inçlik bir ekran navigasyon ve eğlence özellikleri için hazır bulunmakta. Altındaki 5,5 inçlik ikinci ekran ise klima ve benzer kontroller için ayırılmış. I-Pace firmanın bir ilki daha gerçekleştirdiği araç olacak. İlk elektrikli Jaguar olmasının yanında, kablosuz ağ bağlantısı ile tüm yazılım güncellemeleri de otomatik yapılabilecek. Bu özellik zaten Tesla’nın arabalarında ilk baştan beri bulumaktaydı. I-Pace neredeyse her elektrikli otomobil gibi frenleme sırasında geri besleme ile bataryayı bir miktar doldurabiliyor. Ayrıca ayağınızı gazdan çektiğiniz anda motor frenlemesi başladığı için, hem fren diskleri daha az yıpranıyor, hem de menzilin artmasına faydası dokunuyor.

Firma I-Pace için henüz bir fiyat belirtmedi, fakat Tesla Model X’in fiyatının ABD’de 80 bin dolardan başladığını biliyoruz. Jaguar’ın bu alanda rekabetçi olabilmesi için baz modelinin benzer bir fiyat aralığında çıkacağı tahmin edilmekte. Firma aracı bu sene sonuna piyasaya sürmeye niyetli. Ama zaman geçtikçe rakipler de birer birer gelmeye başlayacak. Lüks segmentte I-Pace’in en önemli rakipleri 2019 başında çıkması planlanan Mercedes EQ ve Porsche Mission-E olabilir gibi gözüküyor. Ayrıca Volkswagen’in elektrikli SUV modelleri de 2020 itibarı ile kapıda olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.