btbilgi

Mobil Dünya Kongresi 2018’de bir dizi ticari 5G terminali gösteren Huawei, kullanıcılara kablosuz cihazlarda fiber hızı yaşatmayı hedefliyor. Firmanın ilk 5G müşteri çözümü, 3GPP standartlarına ve yonga seti mimarisine dayalı olarak geliştirilmiş. Dünyanın en küçük 5G ticari terminalleri olarak C-bandı ve mmWave destekleniyor, cihazlar düşük enerji tüketimi ve kolay taşınabilir özellikler barındırıyor.

Huawei’nin ticari 5G terminalleri ilk olarak Seul ve Kanada’daki test grupları tarafından kullanılmakta. Bu sistemde kullanıcılar, kablosuz ev genişbant hizmetlerinde 2 Gbps’ı aşan hızlarla fiber benzeri bir deneyim yaşıyorlar. Planlanan ilk 5G dağıtımı, binalar ve yoğun nüfuslu kentsel alanlarda gerçekleşecek. Yeni piyasaya sürülecek Huawei 5G ürünleri milimetre dalga, C-bandı ve tüm Alt-3GHz frekans bantlarını destekliyor. Bu ürünler aynı zamanda kule alanları, direk alanları ve küçük hücreler de dahil olmak üzere tüm alan biçimlerini kapsıyor. Huawei bu teknolojiyi 2019 yılında 5G akıllı telefonlar olarak da piyasaya sürecek.

Huawei Tüketici Ticeri Birim Grup CEO’su Richard Yu, Huawei’nin 2009’dan beri 5G Ar-Ge operasyonları için 600 milyon dolardan fazla bütçe harcadığını aktarmakta. Yu, Mobil Dünya Kongresi’nde yaptığı açıklamada “Ağ bağlantılı araçlardan akıllı evlere, Artırılmış/Sanal Gerçeklik’den hoogram teknolojisine kadar her noktada olgunlaşmış bir ekosistemle desteklemek niyetindeyiz. Böylece tüm tüketiciler iletişm kurma ve paylaşma adetlerimizi değiştirmekte olan, gerçek bağlantılı dünya deneyimini yaşayabilecekler” diyor.

Firmanın bu yönde yaptığı çalışmalar arasında Intel ile dünyanın ilk 5G New Radio (5G-NR) standart testlerini yapma ve Kanada’lı telekom operatörü Telus ile evlere kablosuz 5G cihaz denemeleri gerçekleştirme gibi örnekler bulunmakta. Benzer 5G testleri aynı zamanda LG U+ ile Seul’iün ünlü Gangnam Bölgesi’nde ve BT/EE ortaklığı ile Londra’da da yürütülmekte. Huawei’nin iş ortakları arasında Singapur’lu telekom şirketleri StarHub ve M1 ile Avusturyalı Optus da var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.