btbilgi

Özel taksi firması Uber kurumsal yan operasyonlarını genişletmeye devam ediyor. Bu yönde ilk başlattığı UberCENTRAL servisi şirketlere ve kuruluşlara özel bir taksi servisiydi. Şirketler bu sayede müşterilerine veya ziyaretçilerine bir Uber taksisi gönderebiliyor. Şimdi ise sağlık sektörüne yakınlaşıyor, bu amaçla Uber Health servisi duyuruldu. Bu servis sayesinde hastaneler, sağlık merkezleri, klinikler ve yaşlı bakım merkezleri gibi her türlü tıbbi tesis kendilerine ayrılmış özel araçlardan faydalanabilecek.

Uber Health firmanın normal özel taksi servisinden bir adım daha ötede. İlk aşamada ABD’de denemelerine başlanan servis HIPAA (Health Insurance Portability and Accountability Act of 1996) standatlarına uyumlu. Yani medikal tesislerin de uymak zorunda olduğu, hasta ve müşteri verileri koruma kurallarına uymak durumunda. Ayrıca bu servis akıllı telefon ve cihazlarla sınırlı değil, müşteri tarafında gerektiğinde bir sabit telefondan bile erişilebiliyor olması gerekiyor.

Bu servisin ortaya çıkış motivasyonu, ABD’de hastaların gerekli olan durumlarda bile tıp merkezlerine gidememeleri istastistiklerinden kaynaklanmış. Uber Health Genel Müdürü Chris Weber’in açıklamasına bakılırsa, ABD’de 3,6 milyon kişi tıp merkezlerine ulaşmak için gerekli araca sahip olmadığı için kontrollerine veya tedavilerine gidemiyor. Her yıl verilen hastane ve sağlık merkezi randevularının üçte biri ulaşım nedenleri ile iptal edilmekteymiş. Uber de yaptığı iş gereği, bu konuda insanlara yardımcı olabileceğine inanarak bu yeni servisi devreye sokmuş.

Hastane, klinik ve sağlık merkezlerine özel taksi servisi: Uber HealthUber Health servisi özel bir web arayüzü üzerinden çalışıyor. Servisle anlaşmalı tüm sağlık kurumları hastaları için özel taksi ayarlayabilmekte. Bunun için hastanın ismi, telefon numarası ve yolcu binme/inme noktalarını girmeleri yeterli. Yolcu akıllı telefon uygulaması üzerinden gelmekte olan Uber aracının kendisini nereden alacağını görebiliyor. Bu servis sabit hatlardan da erişilebilir olmak durumunda, dolayısı ile Uber sesli yönlendirme sistemini de kısa sürede uygulamaya sokacak. Ayrıca eğer yolcular sağlık kurumundan eve araçla gönderiliyorsa ve takip için cep telefonu yoksa, kendilerine basılı bir dokümanla da bilgi verilebilecek.

Firmanın özellikle belirttiği şey, tüm taşıma operasyonlarında girilen hasta ve sağlık kurumu bilgilerinin HIPAA onaylı sunucularda tutulduğu. Yani Uber asla yolcu bilgilerini kendisinde saklamayacak. Kurumların kullandığı web sistemi ve raporlama araçları ücretsiz olacak, firma taşımalarda sadece normal taksi ücretlerini uygulayacak. Geçen yaz aylarında başlayan Beta programı sayesinde ABD çapında 100’den fazla kurum ile ortaklık sağlanmış bile. Uber Health’in ambulanslara bir alternatif olmadığı, sadece bazı durumlarda acil ulaştırılması gereken hastaların hayatlarını kolaylaştırmaya yarayabileceği de aktarılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.