btbilgi

Müzeler ve sanat merkezleri sergiledikleri nadide eserleri korumakla yükümlüler. Sadece kötü niyetli girişimler değil, ziyaretçilerin izinsiz müdahalelerinin de anında tespit edilmesi ve gerekli uyarının yapılması gerekiyor. Bu amaçla uzun zamandır kullanılan geleneksel yöntemler zahmetli bir işçilik gerektiriyor. Üstelik klasik yöntemler eserlerin yerini değiştirip, farklı konseptler uygulamak gerektiğinde epey zorluk çıkartabilmekte. Halbuki ileri teknolojinin getirdiği RFID çözümleri bu görevler için ideal.

Bu çözümlere dünya çapında son yıllarda başvurulduğu gibi, ülkemizde de uygulanmakta. Sensormatic gibi firmaların sunduğu akıllı RFID etiketleri, hiçbir kablolamaya gerek olmadan ve esere zarar vermeden devreye alınabilmekte. Etiketlenen her eser merkezi bir kontrol ve gözetleme sistemi tarafından anlık olarak takip edilebiliyor. Üstelik kablosuz kullanım sayesinde, farklı dönemlerde mekanda eserlerin yerini değiştirip yeni sergiler kurmak da kolaylaşmakta.

Hareket, titreşim, ısı ve nem sensörlerini destekleyen RFID etiketleri, müze ve sanat merkezlerinde kullanılan kapsamlı kamera ve geçiş kontrol sistemleriyle entegre çalışmaktalar. RFID okuyucu ve antenler, mekanın kapı ve pencere gibi geçiş noktalarına yerleştirilerek, kör alnaları olmayan güvenli bir alan meydana getirmek için kullanılmakta. Bakım odası ya da depo gibi eserlerin olağan seyrinde götürüleceği izinli rotalar da sisteme tanımlanınca, her sanat eserinin tam takibi tek noktadan mümkün.

Sanat eserlerinin çabuk zedelenebilen yapısı nedeniyle, müze ve sanat merkezlerinde demirbaş sayımlarının da dikkatle gerçekleştirilmesi gerekiyor. Geleneksel yöntemlerde sayım zamanı her bir eser yerinden kaldırılarak, altındaki kod numarası sistemdeki karşılığıyla doğrulanıyor. Ancak bu işlemde eserin zarar görmesi riski ortaya çıktığı gibi, camekan içine mumla sabitlenmiş her bir eserin tek tek sökülüp, sonra yeniden sabitlenmesi de iş gücü ve zaman açısından verimsiz bir sürece dönüşüyor. Akıllı etiketler bir RFID okuyucu tarafından temassız olarak doğrulanabilmekte. Böylelikle eserin bulunduğu camekanı açmaya dahi gerek kalmıyor.

RFID etiketlerinin bir başka avantajı da, Nesnelerin İnterneti ağları ile çalışabilmeleri. ‘Beacon’ teknolojisini destekleyen etiketler sayesinde müze ve sanat eserleri, ziyaretçiler ile sanal etkileşime sokulabilmekte. Eserlerin üzerine yerleştirilen Beacon etiketleri, kendileriyle eşleştirilmiş mobil uygulamaları akıllı telefonlarına indiren ziyaretçiler yaklaştığında bunu algılıyor. Ziyaretçiler baktıkları eser hakkında detaylı içeriği, doğrudan mobil cihazlardaki uygulamalardan alabilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.