btbilgi

Eğer ülkemizde de bir süredir operasyonları devam eden online streaming video plattformu Netflix’i seviyorsanız, 2018 tam size göre bir yıl olacak. Çünkü firmanın bu sene için büyük planları bulunmakta. Netflix 2018 boyunca 700 adet orijinal TV dizisi ve film üretecek, bunların hepsi için 8 milyar dolar bütçe ayırmış durumda.

Hollywood eğlence sitesi Variety’nin verdiği habere göre, bu bilgi Netflix CFO’su David Wells’den geliyor. ‘Morgan Stanley Technology, Media & Telecom Conference’ etkinliğinde bir konuşma yapan Wells, hızla artmakta olan abone miktarının bu büyük üretimi desteklediğini aktarmış. Wells açıklamasında “Platforma hiç durmadan içerik eklemeye devam edeceğiz. Bu formül işe yarıyor, ayrıca büyümeyi de olumlu etkilemekte” diyor. Netflix için dizi/film yapım bütçesinin sınırları sorulduğunda ise Wells “bunu kesin şekilde bilebileceğimiz sihirli bir çizgimiz bulunmuyor” demekle yetinmiş.

Bahsedilen 700 orijinal dizi ve filmden 80 adeti İngilizce dışında dillerde, ABD dışındaki ülkelerde hazırlanmakta. Rakama şu andaki dizileri devam sezonları da dahil durumda. Bunlara örnek olarak Alman yapımı gerilim dizisi ‘Dark’ ve Meksika yapımı ‘Club de Cuervos’ gibi yapımlar gösterilebilir. Geçtiğimiz sonbahar bir açıklama yapan Netflix CCO’su (içerik müdürü) Ted Sarandos, 2018 için planladıkları 80 orijinal film olduğunu da aktarmıştı. Bu çabalar işe yarıyor anlaşılan, çünkü 2017 sonunda platform 117,6 milyon aboneye sahipti. Wells konuşmasında dünya çapında halen 700 milyon genişbant internet kullanıcısı olduğunu ve potansiyel abone havuzunun hala çok geniş olduğunu da söylemiş.

Netflix’in pazarlama bütçesi ile ilgili de bilgi veren Wells, 2018 yılında bu bütçenin yüzde 50 kadar artırılacağını belirtiyor. Bu da 2017’deki 1,3 milyar dolardan, bu seneki 2 milyar doalra doğru bir yükseliş göstermekte. Well bu konuda “Önceden her doları içeriğe yatırmanın doğru yol olduğuna inanıyorduk. Fakat şu anda pazarlama bütçesini artırmaya uğraşıyoruz, çünkü artık pazarlamanın içerikten gelen geliri katladığını düşünmekteyiz” diyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.