btbilgi

Dünyanın en büyük otomotiv parça sağlayıcılarından Bosch, radikal bir karar alarak elektrikli araçlar için batarya üretmeyeceğini açıkladı. Firma sebep olarak ise bu alanda yapılacak milyarlarca Euro’luk yatırımın çok riskli olduğunu belirtiyor. Bu açıklama Avrupalı otomobil üreticileri ve politikacılar için büyük bir darbe olarak görülmekte.

Avrupalı devlet yöneticileri şu anda batarya üretimi konusunda lider durumda olan Çin’e bağımlı kalmak istemedikelrini defalarca ifade etmişlerdi. Ayrıca bu sektördeki en büyük oyunculardan olan Japon Panasonic ve Güney Kore’li Samsung da gittikçe güçlenmekte olan tedarikçiler. Avrupalı otomotiv firmaları ve politikacılar batarya fiyatlarının ucuzlaması için Avrupa odaklı bir üreticiye ihtiyaları olduğunu söylüyorlar. Bu konum için de en iyi aday Bosch olarak görülmekteydi.

Bosch bu konuda daha önce yaptığı bir açıklamada, eğer 2030’a kadar dünya elektrikli otomobil bataryası pazarının yüzde 20’sini ele geçirme ihtimalleri varsa bu yatırımı yapabileceklerini söylemişti. Bu yatırımın yaklaşık 20 milyar Euro olduğu ve yatırımla 200 GW/s’lik kapasiteye erişilebileceği belirtilmişti. Bu sefer Reuters’e açıklama yapan Bosch mobilite çözümleri müdürü Rolf Bulander “Şirketimizin çıkarları düşünülünce, bu kadar büyük bir yatırımın yapılmasını haklı çıkartamıyoruz. Şu anda pazara girmek isteyen yeni oyuncular için durum tahmin edilenden çok daha zorlayıcı olacak” sözlerini aktarmış.

Firma batarya hücre üreticileri ile birlikte çalışmaya devam edeceğini de söylüyor. Hem tam elektrikli, hem de hibrit araçlar için, çeşitli ortaklarından batarya hücre ürünleri satın alacak. Bulander elektrikli araç pazarında büyük bir oyuncu olmak için mutlaka kendilerinin batarya üretmesinin zorunlu olmadığını ifade etmiş. Bosch şimdiye kadar Avrupa çapında 500 milyon Euro harcadıkları hücre teknolojileri araştırmalarının durdurulduğunu ve lityum-iyon teknolojisi konusuda ortak olduğu ‘Lithium Energy and Power GmbH & Co. KG’ (LEAP) firmasının kapatıldığını da açıkladı. Bosch 2015 yılında ABD’de satın almış olduğu lityum-iyon teknoloji geliştirme şirketi ‘Seeo Inc.’i de satmayı planlıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.