btbilgi

İşlemci geliştiricisi MediaTek, NB-IoT R14 teknoloji spesifikasyonu için küresel bilişim endüstrindeki ilk ticari uygulama sertifikasyonunu tamamladığını duyurdu. Dünya Mobil Kongresi’nde (WMC) açıklanan bu gelişme, Darbant Nesnelerin İnterneti (NB-IoT) teknolojisinde en ileri nokta olan NB-IoT R14 spesifikasyonuna uygun işlemcilerin hazır olduğu anlamına geliyor.

MediaTek’in seri üretim sürecine hazır hale getirdiği bu işlemciler 5G‘nin öncü teknolojisi olarak gösterilen ve farklı cihazların Nesnelerin İnternetine bağlanabilmesini mümkün kılan NB-IoT ağlarında kullanılmak için tasarlandı. NB-IoT R14 Cat-NB2 spesifikasyonlu işlemcilerin hız testleri, Çin’in teknoloji devlerinden ZTE ile gerçekleştirilmiş. Testlerde 150/100kbps veri yükleme / indirme oranlarına ulaşılmış. NB-IoT teknolojisinin bir önceki spesifikasyonu R13’de hızlar 60/21kbps seviyesinde idi.

R13 spesifikasyonunun sağlayabildiği veri aktarım hızları, Nesnelerin İnterneti uygulamalarının giderek yaygınlaşmasıyla oluşan aktarım hızı beklentisini karşılamakta yetersiz kalıyordu. NB-IoT R14 spesifikasyonu ise daha büyük boyutlu blokları (2536 bit TBS) ve 2HARQ prosesi sayesinde 100 kbps’nin üzerinde hızları mümkün kılıyor. Bunun ötesinde NB-IoT R14, Nesnelerin İnternetinin endüstriyel gelişimi açısından önem taşıyan mobilite, konum belirleme, çoklu gönderim, ND çoklu taşıyıcı gibi teknolojilere daha yüksek standartlar ve iyileştirmeler getiriyor.

MediaTek’in NB-IoT R14 specifikasyonunu destekleyen, tek modlu MT2625 ve GSM+NB-IoT çift modlu MT2621 olmak üzere iki farklı çipset bulunmakta. Ticari uygulamaları hedefleyen MT2625 için seri üretim aşamasına geçilmiş durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.