btbilgi

Her ne kadar yenilenebilir enerji kaynakları, şu andaki ABD başkanı Donald Trump ve hükümeti sayesinde zor zamanlar geçiriyor olsa bile ümit kesilmiş değil. Yeni bir araştırma raporuna bakılırsa, güneş ve rüzgar ABD’nin tüm enerji sorunlarına çözüm olabilir. Rapora göre sadece bu iki kaynaktan elede edilecek enerji, ABD’nin ihtiyacı olan tüm enerjinin yüzde 80’ini karşılamaya yeterli olma potansiyeline sahip. Enerji depolama ve aktarım tesislerin doğru şekilde ölçeklendirilmesi durumunda ise, bu oranın yüzde 100’e çıkması bile söz konusu.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (California Institute of Technology), Carnegie Bilim Enstitüsü (Carnegie Institution for Science) ve Kaliforniya Irvine Üniversitesi (University of California Irvine) araştırmacılarının birarada oluşturdukları rapor, geçmiş 36 yıllık bilgilere dayanmakta. 1980 ve 2015 arasındaki hava durumu ve enerji tüketim verileri toplanmış, analiz edilmiş ve ortaya çıkan sonuçlar ‘Energy & Environmental Science’ jurnalinde bir bilimsel makale olarak yayımlanmış.

Makalenin baş yazarı Matthew Shaner ve ekipten Steve Davis konuyla ilgili “Ekibimiz rüzgar ve güneş enerjisinin jeofiziksel sınırlamalarını anlayabilmek amacıyla çok basit bir yöntem geliştirdi. ABD çapında saat başına ne kadar güneş ve rüzgar enerjisi potansiyeli olduğuna baktık. Bundan sonra da şu andaki ülke çapında elektrik ihtiyacının güneş panelleri, rüzgar santralleri ve enerji depolama çözümlerinin farklı oranlamaları ile ne ölçüde karşılanabileceğini hesapladık. Çalışmalarımıza göre ülke çapında tutarlı bir aktarım şebekesi ve 12 saat yetecek kadar enerji depolama tesisi kurulabilirse, bu iki kaynaktan gelecek enerji ülkenin tüm ihtiyacının yüzde 80’ine yeterli olabilir.” açıklamasını yapıyorlar. Yüzde 100 seviyesine ulaşmak için ise enerji depolama tesislerinin, ülkeye haftalar boyunca yetecek kadar elektriği tutabilecek kapasitede olmaları gerektiği sonucu ortaya çıkartılmış.

Araştımacılar bu türden bir altyapı yatırımının imkansız olmadığına da karar vermişler. Raporda bahsedilen iki altyapı çalışmasından birincisi olan ülke çapında dağıtık enerji aktarım ağı yüzmilyarlarca dolara mal olabiliyor. Ama ülkenin tüm enerjisini 12 saat boyunca depolayabilecek bir batarya tesis ağı kurmak biraz daha pahalı, trilyon dolar seviyesinde bir yatırım gerektiriyor. Gerçi ABD’nin ordusuna yaptığı yatırımlarla kaşılaştırılınca, ülkenin geleceğini etkileyecek böyle bir yatırımın yapılması çok daha mantıklı gibi görünmekte denilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.