btbilgi

Akıllı ev pazarı 2025 yılına kadar 125,9 milyar dolara kadar büyüyebilir. Bu öngörü GMI Research firmasının bir raporundan geliyor. Firmanın “Global Smart Home Market by Application and by Geography – Opportunities & Forecast 2016–2025” başlıklı raporunda pazarın 2016’da 48,7 milyar dolar büyüklüğünde olduğu ve 2025’de 3 katından fazla büyüyeceği tahmini yer almakta. Akıllı evler üzerine kurulan endüstrinin yıllık yüzde 11 büyüyeceği de raporda aktarılan noktalardan biri.

Akıllı evler pazarının en güçlü itiş noktası olarak ise enerji verimliliği gösterilmekte. Aslında Nesnelerin İnterneti cihazları ve dijital asistanlar da bu pazarın büyümesinde büyük rol oynayacak. Fakat elektrik faturalarının düşmesini sağlayacak akıllı ev ürünlerinin, pazarın büyümesinde en büyük rolü oynayacağı ifade ediliyor. Bu ürünlerin arasında otomatik ısı/klima kontrol cihazları, akıllı ışıklandırma ve akıllı sayaçlar bulunmakta.

Çevre teknolojileri ve yeşil yaşam üzerine odaklanan TreeHugger sitesi ise bu konuya farklı bir açıdan yaklaşmakta. Akıllı evler denilen konseptin aslında yanlış kullanıldığını ve bir evin “gerçekten akıllı” olması için sıfırdan inşa edilmesi gerektiğini savunuyorlar. Bir evin baştan ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu kuralları gözönüne alınarak inşa edilirse, Passivhaus örneklerinde olduğu gibi elektronik ısı kontrolüne bile ihtiyaç duymayacağı ifade ediliyor.

Ele alınan bir başka nokta ise, akıllı aydınlatma sistemlerinin gerçekte tasarruf ettiğinden daha fazla enerji tüketiyor olma ihtimali. Mesela akıllı ampüllerin gün içinde evin ışıklandırmasını farklı yoğunluklarla değiştirebildiği, fakat bu cihazların genelde bir ev ağına bağlı olmak zorunda oldukları için çalışmazken bile elektrik tükettikleri aktarılmakta. Buna dijital ev asistanları, internete bağlı beyaz eşyalar, elektrikli diş fırçaları ve TV’ler de eklendiğinde toplam tüketilen elektrik miktarı, akıllı olmayan cihazların ürettiğinden daha fazla çıkabilir deniliyor.

Buna örnek olarak Philips Hue akıllı ampul altyapısı verilmiş. LED ampuller normal çalışma sırasında 7 watt gibi küçük bir oranda elektrik tüketmekte. Evdeki tüm akıllı ampulleri Hue Bridge sistemi ile birbirine, iOS cihazlarlarına ve internete bağladığınızda devamlı birbirileri ile konuşmak için ekstradan elektrik harcadıklarına dikkat çekilmiş. Sonuçta bilinçsizce oluşturulan akıllı evler için, büyük birer enerji tüketicisi olma ihtimali konusuna dikkat edilmesi gerekmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.