btbilgi

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) yeni bir mürettebat üyesine kavuşmak üzere: Yapay zeka ile güçlendirilmiş bir küre. ‘Crew Interactive Mobile Companion’ (CIMON) adı verilen bu drone, adından anlaşıldığı gibi istasyondaki astronotlara interaktif ve mobil bir yardımcı olacak. 5 kilogram ağırlığındaki küre havacılık firması Airbus tarafından tasarlanmış. İstasyondaki görevleri arasında astronotlarla sohbet etmek, bilimsel deneyleri kayda almak ve görev çizelgelerini takip konusunda destek vermek var.

Airbus’ın resmi açıklamasına bakılırsa, CIMON drone’u ISS’deki astronotlara IBM’in Watson teknolojisine bağlı bir AI beyin sayesinde yardım sağlayacak. Drone astronotların yaptıklarını takip edecek, tekrarlanan işleri öğrenebilecek ve farklı görevlere adapte olacak şekilde gelişecek. Proje lideri Till Eisenberg, “CIMON sesli komut ve yüz tanıma kapasitesine sahip kişisel bir asistan. Uzun uzay operasyonlarının mürettebat üyeleri üzerindeki psikolojik etkilerini incelemek ve özellikle stres azaltacak uygun önlemleri onun sayesinde incelemek niyetindeyiz” açıklamasını yapıyor. CIMON sayesinde özellikle uzayda veri toplama ve insan-robot etkileşimleri konularında çeştli çalışmalar yapılacak.

Drone CIMON 2018 içinde Alman jeofizikçi Alexander Gerst’in yanında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek. Gerst’e yardımcı olacak yapay zeka kristal deneylerine, Rubik küp bulmacaları çözmeye ve uçan kamera işlevi ile karmaşık bir tıbbi deney gerçekleştirmesine yardımcı olacak. Uzun vadede ise araştırmacılar, CIMON’un Ay veya Mars’a uzun mesafeli insanlı görevlerde nasıl çalışabileceği konusunu incelemek istiyorlar.

Verilen bilgiye göre Gerst’in elektronik yardımcısının sesi ve yüz ifadelerinin oluşturulmasında araştırma ekibine yardımcı olmuş. Böylece astronotun istasyonda drone ile çalışırken daha rahat davranması amaçlanmış. Mart ayında sıfır yerçekimi koşullarında test edilecek CIMON, her şey yolunda giderse Haziran ve Ekim 2018 tarihleri arasında Avrupa Uzay Dairesi’nin (ESA) ‘Horizon’ görevi dahilinde ISS’e yollanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.