btbilgi

Siber saldırganların metodları geliştikçe, saldırıların odağı ve şiddeti de doğru oranda artmakta. Son yıllarda en önemli saldırı tiplerinden biri kimlik avcılığı. Kullancıların kişisel bilgilerinin ele geçirilip çeşitli kötü niyetlerle kullanlmasını içeren bu saldırıların en büyük sebebi ise finans bilgilerinin çalınması olarak saptanmış. 2017’de finansal odaklı kimlik avı saldırılarının oranı, tüm kimlik avı tespitleri arasında yüzde 47,5’ten (2016’daki oran) yaklaşık yüzde 54’e yükselmiş. Kaspersky Lab’in finansal kimlik avı istatistiklerine göre, bu rakam tüm zamanların en yüksek oranı.

Finansal kimlik avı saldırıları, gerçek gibi görünen kopya sitelere yönlendiren sahte mesajlardan oluşuyor. Kullanıcıların banka ve kredi hesaplarına ait giriş bilgilerini ele geçirip internet bankacılığına veya para hesaplarına erişilen bu saldırılarda tüm amaç kurbanların parasını çalmak. Siber güvenlik firmasının raporuna göre 2017’de kötü niyetli saldırganlar, kimlik avı için kullanıcı sayfalarına ve hesaplarına 246 milyon kez girme girişiminde bulunmuş.

Finansal bilgi hırsızlığı, kimlik avı saldırılarının ana sebebi
Kaspersky Lab tarafından 2017’de tespit edilen farklı finansal kimlik avı saldırı türlerinin dağılımı

Ödeme sistemleri ve e-ticaret siteleriyle ilgili kimlik avı saldırılarının oranı 2017’de sırasıyla yüzde 16 ve yüzde 11 olmuş. Bu da 2016’ya göre bir puanlık küçük bir artış olduğunu gösteriyor. Bankalara, ödeme sistemlerine ve online perakende sitelerine yönelik saldırılar 2017’de artarak, tespit edilen tüm kimlik avı saldırıları arasında ilk defa ilk üç sıraya yerleşmiş. Arama motorları, sosyal ağlar ve benzerlerinin yer aldığı ve 2016’da ikinci sırada bulunan küresel internet portalı kategorisi ise 2017’de 13 puandan fazla azalarak dördüncü sıraya gerilemiş. Yani saldırganlar artık doğrudan para kaynaklarına saldırmayı tercih ediyorlar.

Mac cihazlarının güvenli olduğuna dair popüler görüşün aksine, 2016’da bu platformdaki kullanıcılara yönelik kimlik avı saldırılarının yüzde 31,38’ini mali bilgileri ele geçirme hedefliymiş. Mac kullanıcılarının karşılaştığı finansal kimlik avı saldırılarının oranı neredeyse iki kat artarak yaklaşık yüzde 56 seviyesine ulaşmış durumda. 2017’de bankacılık ile ilgili Android tabanlı zararlı yazılımlarla karşılaşan kullanıcıların sayısı ise, tüm dünyada yaklaşık yüzde 15 azalmış. Rusya, Avustralya ve Türkmenistan, bankacılık ile ilgili Android tabanlı zararlı yazılımların en çok hedef aldığı ülkeler olarak rapor edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.